Element ve bileşikler arasındaki farklar nelerdir?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 23.07.2020 tarih ve 01:02 saatinde Kimya kategorisine yazıldı. Element ve bileşikler arasındaki farklar nelerdir?

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

Element ve bileşiklerin her ikisi de saf maddeler grubunda yer almaktadır. Saf maddeler kelime anlamı olarak tek tür tanecikten oluşan madde türüdür. Bu tanecikler atom yada molekül olabilir. Her iki madde türü de benzeşik özelliklere sahiptir. Bu kadar ortak özelliklere haiz olan maddelerin değişik özellikleri de bulunmaktadır. Bu özellikler :Elementler tek cins atomlardan oluşurken,bileşikler minimum 2 değişik atomdan oluşan maddelerdir.
Elementler sembollerle anlatım edilirken, bileşikler formüllerle gö
Element maddeler fizyolojik yada kimyasal yöntemlerle daha minik parçacıklara ayrılamazken,bileşikler kimyasal yöntemler sayeinde daha minik parçacıklara ayrılabilir.


Elementlere Cu,H,Xr,Fe vb. şeklinde maddeleri misal gösterebiliriz. Birleşiklere ise H2O, C6H12O6 ve NaCl’yi misal verebiliriz. Bileşiklerin oluşumları kimyasal yollarla olmaktadır ve yeni oluşan madde bileşenlerinin özelliklerini taşımamamaktadır. Elementler metal,ametal,yarı metal ve soygazlar olmak suretiyle ikiye ayrılmaktadır. Her bir öbek birbirinden değişik hususiyet gösterir ve her birini periyodik tablo üstünde görebiliriz. Bileşikler ise iyonik bağlı bileşikler ve kovalent bağlı bileşikler olmak suretiyle iki gruba ayrılır.İyonik bağlı bileşikler : Metal ve ametal elementleri içinde oluşan bağa verilen isimlerdir. NaCl ve K2O örneğini verebiliriz.Kovalent bağlı bileşikler : 2 ametal elementin bir araya gelmiş olarak oluşturduğu bileşiktir. Bu bileşikte elementler son katmanda kalan elektronları müşterek kullanmaktadır. H2O, NH3 ve CO2‘yi misal olarak gösterebiliriz.

Anahtar Kelimeler : Element,ve,bileşiklerin,her,ikisi,de,saf,maddeler,grubunda,yer,almaktadır.,Saf,maddeler,kelime,anlamı,olarak,tek,tür,tanecikten,oluşan,madde,türüdür.,Bu,tanecikler,atomyad..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar