Elementleri periyodik sistemde imlemek hangi açılardan kolaylık sağlar?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 21.07.2020 tarih ve 21:56 saatinde Kimya kategorisine yazıldı. Elementleri periyodik sistemde imlemek hangi açılardan kolaylık sağlar?

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

Evren üstünde bulunan elementler muayyen özelliklere bakılırsa sınıflandırılmış ve bu tabloya periyodik tablo adı verilmiştir. Bu tablo üstünde metal, ametal, yarı mertal ve soygaz olmak suretiyle 4 değişik element çeşidi bulunmaktadır. Bu elementler atom numarasına bakılırsa muayyen bir sıra ile periyodik tablo üstünde yer almaktadır.Tablo üstündeki dikey sütunlara grup,yatay sütunlara ise periyot ismi verilmektedir. Toplam periyot sayısı 7 adettir ve periyot numarası bununla beraber atomun yörüngesine yer edinen tabaka sayısını da anlatım etmektedir. Grup sayısı ise 8 tane A grubu ve 10 tane B grubu olmak suretiyle 18 tanedir. Grup numarası atomun son katmanında yer edinen elektron sayısına bakılırsa sıralanmıştır. B grubu elementleri ise bu genellemenin haricinde kalmaktadır. 8A grubunda yer edinen elementler soygazlar olarak adlandırılmakta ve He hariç son katmanında 8 elektronu bulunmaktadır. Bu grupta yer edinen elementler elektron alışverişinde bulunmazlar ve ehil kararlılık seviyesine ulaşmıştır. Periyodik sistemden yararlanarak bu elementler içinde mukayese yapabiliriz. Bu karşılaştırmayı yapabileceğimiz özellikler ise şunlardır:

 

  • Atom numarası ( Proton sayısı )
  • Elektron ilgisi ( Elektron almaya yatkınlık ) ve ametallik
  • Değerlik elektron sayısı ( Son katmanında yer edinen elektron sayısı )
  • Asidik yada bazik hususiyet taşıması
  • Atom kütlesi ( proton+nötron sayısı )
  • Atom çapı ve atom hacmi

Anahtar Kelimeler : Evrenüstündebulunan,elementlermuayyenözelliklerebakılırsasınıflandırılmış,ve,bu,tabloya,periyodik,tabloadıverilmiştir.,Bu,tablo&..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar