Geçmişten günümüze atomun yapısı hakkında görüşler nelerdir?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 23.07.2020 tarih ve 01:00 saatinde Kimya kategorisine yazıldı. Geçmişten günümüze atomun yapısı hakkında görüşler nelerdir?

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

Atom, maddenin gözle görülemeyecek boyutta olan en minik yapı taşıdır. Geçmişten günümüze kadar atom ile alakalı bir görüş ortaya çıkmıştır. Başlangıçta atom fikri tam olarak kanıtlanamasa da her vakit maddenin en minik yapı taşına ulaşılmaya çalışılmıştır.Democritus Atom Modeli: Atom yapısı ile alakalı ilk görüş olan Democritus Atom Modeli, Millattan Önce 400’lü yıllarda ortaya çıkmıştır. Democritus maddenin taneciklerden oluştuğunu ve en minik bu taneciklere atom denilmesi icap ettiğini öne sürmüştür.


Dalton Atom Modeli: Atom ile alakalı ilk ilmi görüştür. İngiliz asıllı John Dalton’a aittir. 18.Yüzyılda ortaya çıkmıştır.


Becquerel ve Marie Curie: 1869 senesinde ortaya çıkmıştır. Atomun kendisinden daha minik parçalara bölünebileceği fikri iddia edilmiştir.


Thomson Atom Modeli: Atomun yapısı hakkında ilk modeldir. Thomson tarafınca ortaya atılan bu fikre gore atom üzümlü keke benzetilmektedir.


Rutherford Atom Modeli: Atom çekirdeği ve çekirdeğin yapısı ile alakalı birden fazla özelliği Rutherford keşfetmiştir.


Bohr Atom Modeli: Bohr tarafınca elektronların hareketi ve çekirdek çevresinde dönmeleri ile alakalı meydana getirilen çalışmalardır.


Chadwick Atom Modeli: Atomu çekirdek yapısında ancak protonların değil nötronların da bulunduğunu keşfetmiştir.


Modern Atom Teorisi: Günümüzde kullandığımız atom modelidir.

Anahtar Kelimeler : Atom,,maddenin,gözle,görülemeyecek,boyutta,olan,enminikyapı,taşıdır.,Geçmişten,günümüze,kadar,atom,ilealakalıbir,görüş,ortaya,..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar