Geri dönüşümü meydana getirilen maddeler neler olabilir?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 16.07.2020 tarih ve 22:57 saatinde Kimya kategorisine yazıldı. Geri dönüşümü meydana getirilen maddeler neler olabilir?

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

Geri dönüşümü yapılan maddeler neler olabilir?

 

Savaşlar sebebiyle ortaya çıkan kaynak sıkıntıları yeryüzünde geri dönüşüme olan ihtiyacı açığa çıkarmıştır. Belirli muamele sonucunda tekrar değerlendirilme olanağı bulunan atıkların üretim sürecine yeniden dahil olabilmesine geri dönüşüm adı verilmektedir.

 

Çöp miktarının azaltılması ve kaynakların tükenmesinin önüne geçebilmek adına geri dönüşüm oldukça büyük bir öneme sahiptir. Kağıt, cam, plastik, alüminyum, piller ve plastikler geri dönüşüm sayesinde yeniden kullanılabilir ve ülke ekonomisine büyük katkı sağlar. Bu sayede katı atıkların depolanma ve taşınma problemi da ortadan kalkmış olur.

 

Kağıt : Ülkemiz şartları sebebiyle kağıt üretimleri ağırlıklı olarak saman, ithal selüloz ve atık kağıtlardan yapılmaktadır. Atık kağıt kullanması imalat için lüzumlu olan kimyasal madde ve su kullanımını en aza indirdiğinden çevre korunmasında büyük role sahiptir. Ülkemizde yer alan ormanlar kağıt ihtiyacını karşılayamadığından ham madde sıkıntısı yaşanmaktadır. Yaklaşık olarak 1 ton kağıt üretimi için 3 m3 ağaca ihtiyaç duyulduğundan geri dönüşüm ormanların yok olmasını engellemektedir. Kağıdın ham maddesi olan selüloz üretimi için gerekli olan enerji miktarı ham madde olarak atık kağıt kullanılmasına nazaran fazlaca daha fazladır. Bu sayede enerji tasarrufu da sağlanmaktadır.

 

Cam : Geri dönüşüm ile birlikte yenilen kullanılabilen maddelerden biri de camdır. Yeniden cam yapım etmek oldukça enerji ve hammade gerektirdiğinden kullanılmayan camları geri dönüşüm kutusuna atarak hem doğaya bununla beraber ülke ekonomisine katkı sağlayabiliriz.

 

Plastik : Doğaya bırakıldığında yok olması yüz yıllar devam eden bu maddenin geri dönüşümü diğer maddelere nazaran daha önemlidir. Tamamen kimyasal maddeler yardımıyla üretilen plastik doğaya atıldığında ciddi zararlar vermektedir. Hem tabiat için hem de kendi sağlığımız için plastik kullanımını en aza indirerek kullanılmayan plastikleri de üretime yine kazandırarak bu döngüye destek olabilirsiniz.

Anahtar Kelimeler : Geri,dönüşümü,yapılan,maddeler,neler,olabilir? Savaşlar,sebebiyle,ortaya,çıkan,kaynak,sıkıntıları,yeryüzünde,geri,dönüş&uum..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar