Günlük yaşantınızda en fazlaca kullandığınız kimyasal maddenin insan sağlığına ve çevreye müspet ve negatif etkileri

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 24.07.2020 tarih ve 00:45 saatinde Kimya kategorisine yazıldı. Günlük yaşantınızda en fazlaca kullandığınız kimyasal maddenin insan sağlığına ve çevreye müspet ve negatif etkileri

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

Eskiden davranış olarak daha seyrek halde temizlik ve banyo yapılırdı sadece günümüzde yaşamımız tamamen değişmiş ve hemen hemen her gün banyo ve temizlik yapılmaktadır. Bu durumda kimyasallar hayatımızda daha müessir bir rol oynamaktadır. Bu kimyasalların bazıları hemen hemen asla zararı dokunan olmazken bazıları insan yaşamını negatif etkilemektedir. Bu yüzden bu maddeleri hayatımızdan ne kadar çıkarabilirsek bizim için o denli yararlı olacaktır. Peki bu kimyasal maddeler nedir ve bize ne benzer biçimde tesirleri vardır ?Kozmetik Ürünler : Hemen derhal her evde bulunan şampuan, parfüm, traş losyonu ve krem benzer biçimde mamüllerin tüm bunlar kimyasal yollar ile elde edilmektedir. Bu kimyasal maddelerden en önemlisi parabendir ve senelerdir bunun insan sağlığına ziyanı olup olmadığı tartışılmaktadır. 2004 senesinde ABD’de kanser hastaları üstünde meydana getirilen bir araştırmada her hasta üstünde paraben tespit edilmiştir. Günümüzde birtakım kozmetik firmaları bu kimyasal maddeleri üretim esnasında kullanmamaktadır.Plastik : İnsan sağlığına zararı dokunan olduğu devamlı olarak gündeme gelse de bütün Dünya’da kullanımından vazgeçilmeyen mamüllerin başlangıcında plastik gelmektedir. Esneklik hususi durumunu kazandıran fitalat maddesi direk olarak hormonları etkilemektedir. Az oranda kullanılmasının fazla ziyanı olmadığı belirtilirken yüksek dozda maruz kalınmasının doğurganlığı dahi etkilediği bilinmektedir.Antibakteriyel ürünler: Etrafta bulunan mikrop ve virüslerden korunmak amacıyla kullanılan antibakteriyel özelliğe haiz deodorant, diş macunu ve sabun ürünlerinde bulunan triklosan maddesi insan sağlığını direk olarak negatif yönde etkilemektedir. Özellikle çocuk kullananların tamamen kesmesi ihtiyaç duyulan bu maddelerin en aza indirgenilmesi hepimiz için daha yararlı olacaktır.

Anahtar Kelimeler : Eskidendavranışolarak,daha,seyrekhaldetemizlik,ve,banyo,yapılırdısadecegünümüzdeyaşamımıztamamen,değişmiş,vehemen,hemenher..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar