İyon – dipol etkileşimine bir örnek

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 27.06.2020 tarih ve 00:10 saatinde Kimya kategorisine yazıldı. İyon – dipol etkileşimine bir örnek

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

İyon – dipol etkileşimine bir örnek veriniz.

 

Zayıf etkileşim türlerinden bir tanesi olan Van Der Waals bağlarının ana konularından birisi de iyon-dipol etkileşimleridir.Bu tür etkileşimler NaCl ve KCl şeklinde iyonik özelliklere sahip katıların su şeklinde polar özelliklere haiz çözücüler içinde çözünmesiyle oluşur. İyon moleküllerin kısmi yüklü kısımları ile polar molekülün kısmi yük bölümü içinde elektrostatik bir çekim kuvveti oluşur ve bu çekim katının çözünmesini sağlar. İyonun anyon yüklü bölümü pozitif yüklü kısma, katyon yüklü kısmı ise negatif yüklü kısım ile etkileşim sağlar.

 

Yemek tuzu olarak bilinen NaCl bileşiğinin su içinde çözünmesi vakası buna verilecek en güzel örnektir. Suyun içinde bulunan karşıt yüklü kısımlar iyonların yüklü kısımları ile etkileşime geçerek onları bulunduğu konumdan koparır. Bu sayede NaCl iyonları su içinde dağılmaya başlar. İyonlar ile su molekülleri arasındaki uzaklık arttıkça çekim kuvveti de o oranda azalacaktır.

 

Bu etkileşimlerde maddeleri bir arada tutan en mühim kuvvet negatif ve pozitif yönde uçların birbirine uyguladığı çekim kuvvetidir. Sıcaklık, basınç ve çözünen maddenin cinsi bu tür etkileşimlerin kuvvetini değiştirecektir.

 

Sıcaklık: Tüm bağları direkt etkilediği şeklinde iyon-dipol etkileşimler de sıcaklığa bağlı olarak kuvveti değişmektedir. Her ne kadar tuzun su içinde çözünmesini hızlandırsa da bağ kuvvetini azaltmaktadır. Hızlı çözünmesinin en mühim nedeni de budur. Sıcaklık Na+ ve Cl– iyonları içinde bulunan çekim kuvvetini azaltacak ve acele erimesini sağlayacaktır.

 

Basınç: Su içerisinde çözünmekte olan kristal yapıya haiz maddelere dışarıdan bir kuvvetle basınç uyguladığımızda tekrar aralarında bulunan bağların kopmasına neden olacaktır. Çözünme hızını artıran sebeplerden biri olarak bilinir.

 

Maddenin cinsel: Sıvı içerisinde çözünen iyonların elektron alma eğilimi fazla olduğu için çekim kuvvetini doğru orantılı olarak etkileyecektir.

Örnek olarak:

AlN-HBr
LiBr- C2H5OH
BeO-H2SO4 şeklinde karışımlar verilebilir.

Anahtar Kelimeler : İyon,–,dipol,etkileşimine,bir,örnek,veriniz. Zayıf,etkileşim,türlerinden,bir,tanesi,olan,Van,Der,Waals,bağlarının,ana,konularından,birisi,de,iyon-dipol,et..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar