Kar yağarken ve erirken hangi hal değişimleri görülür?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 20.07.2020 tarih ve 00:10 saatinde Kimya kategorisine yazıldı. Kar yağarken ve erirken hangi hal değişimleri görülür?

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

Kar yağarken havanın ısındığına dair halk arasından bir iman vardır. Fakat kar yağdığında hava ısınmaz, aksine havanın ısınması kar yağmasına sebep olmaktadır. Havanın ısınmasıyla su buharı yeryüzünden yükselir ve kendinden yüksekteki hava tabakalarına ulaşarak kar oluşturur. Daha sonrasında kar yere indiğinde ise hava sıcaklığı 0 aşama civarında olmaktadır. Kış günlerinde sıklıkla hava sıcaklığı sıfırın altındadır. Kar yağdığı günlerde ise hava sıcaklığı düzgüsel kış günlerinden daha yüksek olduğundan, kar yağması ile havanın ısındığını düşünülmektedir.Yeryüzünde yerle gök içinde durmadan zaman gelen bir su döngüsü mevcuttur. Bu döngünün nedeni suyun hal değiştirmesidir. Güneşin tesiri ile buharlaşan su gökyüzünde bulutları oluşturur. Küçük su damlacıklarından oluşan bulutlar soğuk hava tabakası ile rastlayınca yoğunlaşma artar. Su damlacıkları yoğunlaşmayla ağırlaşarak yeryüzüne düşer, bu vakaya yağmur denir. Eğer bu soğuk hava tabakası su damlacıklarını dondurursa, kar yağmasına niçin olur. Kar yağarken, gaz halden sıvı hale geçme vakası doğrusu yoğunlaşma hal değişimi gerçekleşir. Yoğunlaşma hal değişiklik yapma esnasında ortaya sıcaklık çıkmaktadır. Kar erirken ise erime hal değişimi gerçekleşir. Erime hal değişimi esnasında ise ortamdan sıcaklık alınmaktadır. Kar yağarken yoğunlaşma hal değişimi doğrusu gazdan sıvıya geçiş yaşandığından ötürü hava sıcaklığı artar, kar erirken ise erime hal değişimi doğrusu katıdan sıvıya geçiş yaşandığından ötürü hava sıcaklığı düşer.

Anahtar Kelimeler : Kar,yağarken,havanın,ısındığına,dair,halk,arasından,birimanvardır.,Fakat,kar,yağdığında,hava,ısınmaz,,aksine,havanın,ısınması,kar,yağmasına,sebep,olmaktadır.,Havanın,ısınmasıyla,su,buha..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar