Kendi yaş grubunuzun günlük aktivitelerini de düşünerek günlük su ihtiyacınızın ne kadar olduğunu araştırınız

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 15.07.2020 tarih ve 23:13 saatinde Kimya kategorisine yazıldı. Kendi yaş grubunuzun günlük aktivitelerini de düşünerek günlük su ihtiyacınızın ne kadar olduğunu araştırınız

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

Kendi yaş grubunuzun günlük aktivitelerini de düşünerek günlük su ihtiyacınızın ne kadar olduğunu araştırınız. Sizin ve aile bireylerinizin ve kendinizin günlük içme suyu tüketimini karşılaştırınız. Farklı yaş gruplarının içme suyu tüketim miktarını etkileyen faktörleri belirleyerek arkadaşlarınızla paylaşınız.

 


Başta böbrek sağlığı olmak üzere insan vücudundaki her organın daha sağlıklı olması için günlük yeteri kadar su tüketmek çok önemlidir. Metabolizmanın daha hızlı çalışması ve kolay kilo verebilmek için diyetisyenler tarafından daha çok su tüketiminin önemi sürekli olarak vurgulanmaktadır.

 

Yaşamımızı daha sağlıklı bir şekilde sürdürebilmek için günde ortalama olarak 10 bardak su tüketilmesi gerekmektedir. Örnek olarak 250 mL boyutundaki bir bardağı ele alacak olursak, gün boyunca 2,5 litre su içmiş oluruz. Bu su miktarı birçok konuda olduğu gibi kişiye özel olarak belirlenmelidir. Gün içinde almış olduğumuz kalori miktarı, yaşam hareketliliği gibi birçok faktöre bağlı olarak bu miktar değişmektedir. 2000 kalori tüketen bir insanın içmesi gereken su miktarı yaklaşık olarak 2 litre civarıdır.

 

Kalori miktarını günlük olarak hesaplamaya gerek kalmadan 1,5 litre ile 2,5 litre arasında su tüketmek her yaş grubundaki insan için yeterli olacaktır. Ergenlik yaş grubunda bulunan insanlar fazla terleme, hareketli günlük aktiviteler ve stres gibi etkenlerden dolayı daha çok sıvı kaybetmektedir. Bu yüzden bu yaş grubunda olan kişilerin daha çok su tüketmesi gerekmektedir. 2-2,5 litre arasında su tüketimi bu yaş grubu için yeterli olacaktır.

 

Gün içerisinde su tüketmeyi unutan kişiler günde 1 bardak ılık su ile başlarsa, başta kalp krizi olmak üzere birçok hastalıktan korunmuş olurlar. Bu zaman diliminin haricinde yatarken bir bardak su tüketmek böbrek sağlığı için oldukça önemlidir. Su tüketim alışkanlığı olmayan kişiler suyun tadından rahatsız olduğunuzu düşünüyorsanız, suyun içerisine portakal ve elma gibi meyveler katarak da tüketebilirsiniz.

Anahtar Kelimeler : Kendi,yaş,grubunuzun,günlük,aktivitelerini,de,düşünerek,günlük,su,ihtiyacınızın,ne,kadar,olduğunu,araştırınız.,Sizin,ve,aile,bireylerinizin,ve..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar