Kimya bilimine katkı elde eden simyacılardan iki tanesinin ismini yazalım.

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 23.07.2020 tarih ve 01:03 saatinde Kimya kategorisine yazıldı. Kimya bilimine katkı elde eden simyacılardan iki tanesinin ismini yazalım.

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

Simya ve kimya içinde güçlü bir bağ bulunmaktadır. Bu bağın esası simyanın, kimyanın temellerini atmasından kaynaklıdır. Dolasıyla simyacıların kimya bilimine katkısı oldukca fazladır. Gelin şimdi bu simyacılardan 2 tane misal verelim;Cabir Bin Hayyan:
Orta Çağ döneminde, 720-813 yıllarında yaşamış olan kimya bilimine katkıları ile malum İslam alimidir. İlk laboratuvar Cabir Bin Hayyan tarafınca kurulmuştur. Deneyleri esnasında kullandığı aletlerin bir çok günümüzde kullanılmaya devam etmektedir.İmbik cihazı ile damıtma işlemi yaparak bitkilerden esans ve asit elde etmiştir. Vitriolü damıtarak sülfürik asiti, vitriol ile potasyum nitratı damıtarak nitrik asiti, vitriol ile sodyum klorürü damıtarak hidroklorikasiti elde etmiştir. Bu elde etmiş olduğu hidroklorikasit ile nitrik asiti karışmasını sağlayarak kral suyu ismi verilen karışımı bulmuştur. Kral suyu, altın ve gümüşü çözebilme özelliğine sahiptir.Günümüzde kral suyu desteğiyle altın ve platin çözme işlemleri yapılmaktadır. Cabir Bin Hayyan, kimyaya bulunmuş olduğu katkılar ile İslam dünyasında simyanın babası olarak bilinmektedir.Robert Boyle:
İngiliz asıllı Robert Boyle, Kuşkucu Kimyager olarak anılmaktadır. Maddenin en minik yapı taşının elementler bulunduğunu ortaya atmıştır. Yaptığı deneyler sonucu, ilk defa bileşikler ve karışımlar içinde ayrım olduğu anlaşılmıştır. Bileşik oluşurken elementlerin kimyasal özelliklerini tümüyle kaybettiğini, karışım oluşurken ise karışan maddelerin kimyasal özelliklerinin değişmediğini gözlemlemiştir. Tüm bileşiklerin elementlerin birleşmesi ile meydana geldiğini söylemiştir. İlk defa sentetik element terimi Robert Boyle vasıtasıyla doğru tanımlanmıştır.

Anahtar Kelimeler : Simya,ve,kimyaiçindegüçlübir,bağ,bulunmaktadır.,Bu,bağın,esası,simyanın,,kimyanın,temellerini,atmasından,kaynaklıdır.,Dolasıyla,simyacıların,kimya,bilimine..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar