Kimya biliminin ilgi (uğraş) alanları nelerdir?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 25.07.2020 tarih ve 00:14 saatinde Kimya kategorisine yazıldı. Kimya biliminin ilgi (uğraş) alanları nelerdir?

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

Çevre problemlerine çözüm üretmek,hayatımızı kolaylaştırmak için yeni buluşlar ortaya koymak; artan nüfus sebebiyle tüketim hızına ulaşabilmek için tarımsal mamüller yetiştirmek benzer biçimde bir oldukça vazife kimya biliminin alanı içine girmektedir. Kimyanın değişik alanlarda vazife meydana getiren bir oldukça dalı bulunmaktadır. Bunlardan bazıları şunlardır :Analitik Kimya : Bir maddenin kimyasal bileşenlerini ve bu bileşenlerin gözlemlenebilen bununla birlikte da ölçülebilen özelliklerini inceleyen bilim dalıdır.Biyokimya : Canlı organizmaları üstünde bulunan kimyasallar ve bu bu maddelerin birbirleriyle oluşturduğu reaksiyonları inceleyen kimyanın alt dalıdır.Organik Kimya : Karbon kimyası olarak da adlandırılan bu alan; H,O,N,P ve S elementlerinin Karbon ile yaptığı bileşikleri inceleyen bilim dalıdır.İnorganik Kimya : Adından da anlaşılacağı suretiyle naturel kimyanın aksine içinde karbon ve hidrojen bağları içermeyen tepkime ve bileşiklerin özelliklerini inceleyen kimya dalıdır.Polimer Kimyası : Birden oldukça sayıda monomerin bir araya gelmesiyle oluşan bileşiklere “polimer” ismi verilmektedir. Bu bileşikleri inceleyen bilim dalına ise “polimer kimyası” ismi verilmektedir.Petrokimya : Ham petrolün işlenmesiyle benzin,mazot,asfalt,gazyağı benzer biçimde maddeler elde edilmektedir. Bu maddelerin tümünü inceleyen kimyanın alt dalına ise petrokimya ismi verilmektedir.Endüstriyel Kimya : Kimyasal mamüller kıyafet sektöründen boya sektörüne kadar bir oldukça sanayi alanında kullanılmaktadır. Bu alanlarda kullanılan kimyasalların genelini inceleyen bilim dalına ise endüstriyel kimya ismi verilmektedir.

Anahtar Kelimeler : Çevreproblemlerineçözüm,üretmek,hayatımızı,kolaylaştırmak,için,yeni,buluşlar,ortaya,koymak;,artan,nüfussebebiyletüketim,hızına&..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar