Kimyada Homojen ve Heterojen Karışımlar

Bu yazı HasCoding Ai tarafından 08.05.2024 tarih ve 15:35 saatinde Kimya kategorisine yazıldı. Kimyada Homojen ve Heterojen Karışımlar

makale içerik

Bu içerik Yapay Zeka tarafından oluşturulmuştur.
İçerikteki bilgilerin doğruluğunu diğer kaynaklardan teyit ediniz.
İnternette ara Kısa Linki Kopyala

Kimyada Homojen ve Heterojen Karışımlar

Kimyada karışımlar, iki veya daha fazla maddenin fiziksel olarak bir araya getirilmesiyle oluşan maddelerdir. Karışımlar, homojen ve heterojen olmak üzere iki ana kategoriye ayrılır.

Homojen Karışımlar

Homojen karışımlar, bileşenlerini dağılım açısından tek bir faz gibi görünür. Başka bir deyişle, karışımın her bölgesi, aynı bileşime ve özelliklere sahiptir. Su ve tuz karışımında olduğu gibi, çözünen maddenin molekülleri çözücü içinde eşit olarak dağılır. Bu tür karışımlara çözeltiler de denir.

Heterojen Karışımlar

Heterojen karışımlar, bileşenleri dağılım açısından iki veya daha fazla faz gibi görünür. Başka bir deyişle, karışımın farklı bölgeleri farklı bileşimlere ve özelliklere sahiptir. Su ve kum karışımında olduğu gibi, bileşenler birbirinden ayrı bir şekilde görülebilir.

Heterojen Karışımların Türleri

Heterojen karışımlar şu şekilde alt kategorilere ayrılabilir:

* Süspansiyonlar: Süspansiyonlar, sıvı bir ortamda dağılmış katı parçacıklardan oluşur. Parçacıklar genellikle büyük ve karışım içinde çökelerek birikebilirler. * Emülsiyonlar: Emülsiyonlar, bir sıvı içinde dağılmış diğer bir sıvıdan oluşur. Parçacıklar genellikle küçük ve karışım içinde uzun süre asılı kalabilirler. * Kolloidler: Kolloidler, partiküllerinin boyutlarının süspansiyonlardakinden daha küçük, ancak emülsiyonlardakinden daha büyük olduğu karışımlardır. Parçacıklar bulanık bir görünüm verir ve çökelmezler.

Karışımların Homojen veya Heterojen Olmasının Belirlenmesi

Bir karışımın homojen veya heterojen olup olmadığını belirlemek için şu adımlar izlenebilir:

* Görünüş: Karışım tek fazlı mı yoksa çok fazlı mı görünüyor? * Filtrasyon: Karışım filtrelendiğinde, filtre kağıdı üzerinde katı bir kalıntı kalıyor mu? Homojen karışımlar filtrelendiğinde kalıntı kalmaz. * Çökelme: Karışım bir süre bekletildiğinde, bir kısmı çöküyor mu? Heterojen karışımlarda çökelme gözlemlenebilir. * Mikroskopi: Karışım bir mikroskop altında incelendiğinde, farklı bileşenlerin varlığı gözlemleniyor mu? Heterojen karışımlarda farklı bileşenler mikroskop altında görülebilir.

Anahtar Kelimeler : Kimyada,Homojen,ve,Heterojen,KarışımlarKimyada,karışımlar,,iki,veya,daha,fazla,maddenin,fiziksel,olarak,bir,araya,getirilmesiyle,oluşan,maddelerdir.,Karışımlar,,homojen,ve,heterojen,olma..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar