Kimyanın açınma sürecine katkı elde eden uygarlıklar hangileridir?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 23.07.2020 tarih ve 01:04 saatinde Kimya kategorisine yazıldı. Kimyanın açınma sürecine katkı elde eden uygarlıklar hangileridir?

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

Modern kimyanın büyüme sürecinde geçmişten günümüze bir oldukca uygarlığın katkısı olmuştur. Bu uygarlıklardan bazıları; Mezopotamya, Çin, Hint, Mısır, Yunan uygarlıklarıdır. Simya döneminde yapmış olduğu emekler ile uygar kimyanın gelişmesini elde eden simyacılar daha oldukca yunan uygarlıklarından yetişen kişilerdir ve bu kişiler hem de felsefeci olarak tanınmaktadır.Mezopotamya : Tarihte malum ilk deva kitabı mezopotamya medeniyeti döneminde tamamen kilden yapılarak yazılmıştır. Ölümsüzlük iksirini bulmaya çalışırken birçok hastalığı çözüm üretebilmiş ve bu çözümleri kitap haline getirmişlerdir. Tıp alanında bitirdikleri katkının yanında camdan ve kilden yapılma olan süs esyaları üretmiş ve bu tarz şeyleri günlük hayatlarında kullanmışlardır.Çin Uygarlığı : Kimya tarihinde ilk kez kimyasal ayrıştırma yöntemi olan damıtmayı kullanarak alkol üretimi yapmışlardır. Günümüzde kullanılan bütün alkollerin bulunuşu Çin uygarlığına kadar dayanmaktadır. Bu buluşunun yanı sıra kimyasal tepki içinde yer edinen sıcaklığın tepkime hızını etkilediği fikrini öne sürmüşlerdir.Hint Uygarlığı : Kimyanın gelişimine büyük miktarda katkı elde eden hintliler, ilk kez atom kelimesini kullanarak atom teorisini keşfetmişlerdir. Fırın ve imbik üretimi yaparak bu tarz şeyleri günlük hayatlarında kullanmışlardır. Yüksek sıcaklıkta eriyen demir madenini eritmeyi başarmış ve bu sayede bir oldukca üretim gerçekleştirmişlerdir.Yunan Uygarlığı : Bir oldukca simyacı ve filozofun doğduğu yer olan Yunan medeniyeti doğada 4 temel elementin yer aldığını ve bunların su, hava,ateş,toprak bulunduğunu öne sürmüşlerdir. Bu elementlerin yalnızca sıcak,soğuk,kaygan ve kuru özelliklere haiz bulunduğunu belirterek bu tarz şeyleri kendi aralarında gruplandırmıştır.

Anahtar Kelimeler : Modern,kimyanınbüyümesürecinde,geçmişten,günümüze,biroldukcauygarlığın,katkısı,olmuştur.,Bu,uygarlıklardan,bazıları;,Mezopotamya,,&Ccedi..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar