Kişisel temizlikte kullanılan şampuan, diş macunu, katı sabun, sıvı sabun ve hijyen amaçlı kullanılan çamaşır suyu ve kireç kaymağı dışında bir ürünü seçiniz.

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 15.07.2020 tarih ve 23:15 saatinde Kimya kategorisine yazıldı. Kişisel temizlikte kullanılan şampuan, diş macunu, katı sabun, sıvı sabun ve hijyen amaçlı kullanılan çamaşır suyu ve kireç kaymağı dışında bir ürünü seçiniz.

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

Kişisel temizlikte kullanılan şampuan, diş macunu, katı sabun, sıvı sabun ve hijyen amaçlı kullanılan çamaşır suyu ve kireç kaymağı dışında bir ürünü seçiniz. Ürünün içinde bulunan ham maddeleri, katkı maddelerini araştırarak bu kimyasalların fayda ve zararlarıyla ilgili bir sunu hazırlayınız. Seçtiğiniz ürünlerden hangisini okulunuz laboratuvarında üretebileceğiniz konusunda arkadaşlarınızla beyin fırtınası yapınız. Arkadaşlarınızla iş birliği yaparak kararlaştırdığınız maddeyi üretmek için çalışma planı oluşturunuz.

 

Günlük hayatımızda birçok alanda kullanılan temizlik ürünleri çoğu zaman hayatımızı kolaylaştırmaktadır. Bu ürünler her ne kadar olumlu özellikleri ile karşımıza çıksa da insan vücuduna zararları çoğunlukla düşünülmemektedir. Kimyasal işlemlerle oluşturulan bu maddeler genel olarak 5 gruba ayrılmaktadır. Bunlar: deterjan, sabun, çamaşır suyu, tuz ruhu ve çamaşır sodasıdır.

 

Sabun: Günlük yaşantımızda kirli ve yağlı maddeleri temizlemek amacıyla kullanılan sabun, yağ asidi veya da sodyum-potasyum gibi tuzlardan meydana gelen bileşiklerdir. Sabunlar suyu seven ve suyu sevmeyen olmak üzere 2 adet bölümden oluşmaktadır. Suyu sevmeyen kısım özellikleri bakımından yağı veya kiri çözebilir. Suyu seven kısmı ise direk olarak suya saldırarak bir madde üzerinde bulunan kir uzaklaşır ve süspanse hale gelmiş olur.

 

Deterjan: Sabun dışında kalan ve temizlik alanında kullanılan diğer tüm kimyasal maddelere deterjan adı verilmektedir. Kir sökücü anlamına da gelmektedir. Direk olarak petrolden elde edilen türleri bulunduğu gibi petrol türevlerinden de elde edilebilmektedir. Sabunlarda olduğu gibi bu ürünlerde de hidrofob yani suyu sevmeyen bölge bulunur. Bu kısım genel olarak 8 ile 18 adet arası karbon içeren düz veya dallanmış olan yapılardır.

 

Çamaşır Suyu: Asit maddeler grubuna giren çamaşır suyu oldukça düşük bir Ph değerine sahip asitlerdendir. Bu maddenin cilt ile doğrudan teması oldukça zarar verebilir. Bu madde sabunlarda bulunan sodyum hidroksit bileşiği ile klor elementinin birleştirilmesinden elde edilmektedir.

 

Çamaşır Sodası: Sodyum karbonat olarak bilinen madde temizlikte en etkili ürünlerden biridir. Sabunun köpürmesine ve suyun yumuşamasına yardımcı olmaktadır. Çamaşır makinesinde kullanıldığında bilinen herhangi bir zararı bulunmamaktadır. Birçok deterjanın içerisinde bulunmakta ve zararlı kimyasal bir dumana sebep olmamaktadır.

 

Tuz Ruhu: Normal şartlar altında sıvı halde bulunan bu madde klor ve hidrojen elementlerinin yanı sıra hidroklorik asidin karıştırılması ile elde edilmektedir. Simya döneminde bulunan bu kimyasal madde çamaşır suyu ile karıştırıldığında zehirleyici bir etkiye sahip olmaktadır.

Anahtar Kelimeler : Kişisel,temizlikte,kullanılan,şampuan,,diş,macunu,,katı,sabun,,sıvı,sabun,ve,hijyen,amaçlı,kullanılan,çamaşır,suyu,ve,kireç,kaymağı,dışında,bir,ürünü,se&..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar