Melisa 27 o C sıcaklıkta 2 L hacmindeki bir balon hazırlıyor.

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 30.06.2020 tarih ve 01:21 saatinde Kimya kategorisine yazıldı. Melisa 27 o C sıcaklıkta 2 L hacmindeki bir balon hazırlıyor.

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

 Hazırladığı balonun hacmini balondaki gaz kütlesini değiştirmeden 1 L yapmak için balonu kaç o Cʼa kadar soğutmalıdır?

 

Bir kap içerisinde bulunan gazın mol sayısı ve basıncı durağan kalırken sıcaklık ile hacim doğru orantılı kavramlardır. Gaz ısıtıldığında taneciklerinin kinetik enerjisi artar ve sonucunda taneciklerin kaba çarpış hızı ve sayısı artar. Kap üstünde piston olduğu vakitlerde gaz molekülleri bunu yukarı ittirerek kabın hacminin artmasına sebep olur. Bir kabın sıcaklığı artırıldığında kapta iki adet olay meydana gelir.

 

Gazın içerisinde bulunduğu kap kütlesi değişemeyen bir türde ise kinetik enerjisi artan moleküller gazın basıncının artmasına sebep olur.
İçinde bulunmuş olduğu kap esnek bir yapıya haiz ve kütlesi değişebiliyor ise kabın hacminin değişmesine sebep olur. Bu şekildeki kaplarda gazın basıncı değişmez.
 

Charles yasası olarak adlandırılan teoride sabit tazyik altında bulunan bir gazın hacim değişikliği aynı oranda sıcaklığa da tesir etmektedir. Bu vaka iki taraflı olup ısı artması durumunda da hacmin artışına sebep olmaktadır.

 

Yukarıdaki soruda ise öteki kavramlar durağan kalırken yalnızca ısı ve hacim değişmektedir. P.V=n.R.T bağlantısından yola çıkarak ısı ile hacim ters taraflarda bulunduğundan V/T orantısı ile ilk durum ve son vaziyet karşılaştırılabilir. Bu soruda en dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan nokta ise birimlerdir. Hacmin birimi litre olarak katılımı gerekirken sıcaklık birimi olarak Kelvin kullanılmalıdır. V1/T1=V2/T2 bağlantısı bizi sonuca götürecektir.

 

İlk durumda 27 C olarak verilen ısı 27+273 bağlantısı ile 300 olarak bulunur. Hacim ise 2 litredir.

İkinci durumda ise X olarak sıcaklığı alabiliriz. Hacim ise 1 litre olarak belirtilmiş.

2 litre hacimde 300 K olan ısı 1 litre hacimde 150 K olur. 150-273 bağlantısı ile yeni sıcaklık – 123 C olarak bulunur.

Anahtar Kelimeler : Hazırladığı,balonun,hacmini,balondaki,gaz,kütlesini,değiştirmeden,1,L,yapmak,için,balonu,kaç,o,Cʼa,kadar,soğutmalıdır? Bir,kap,içerisinde,..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar