Metalik katı nedir? Metalik katıların özellikleri nelerdir?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 20.07.2020 tarih ve 03:03 saatinde Kimya kategorisine yazıldı. Metalik katı nedir? Metalik katıların özellikleri nelerdir?

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

Maddenin en tertipli yapısı olan ve tanecikleri arasındaki boşluk yok denecek kadar azca olan haline katı ismi verilmektedir. Bu maddeler muayyen biçim ve hacme sahiptirler. Akışkan değildirler ve hiç sıkıştırılamazlar. Tanecikleri ise yalnızca vibrasyon hareketi yaparlar. Maddenin bu hali kristal katılar ve amorf katılar olarak ikiye ayrılır. Amorf katılar ise muayyen bir şekle haiz olmayan katı türüdür. Kristal katılar ise metalik katılar, kovalent katılar, moleküler katılar ve iyonik katılar olmak suretiyle dört gruba ayrılır. Metalik katılar olan türün öteki bir ismi da kristal katılardır.Metalik ( kristal ) katıların özellikleri :

 

  • Bu katı türünün tanecikleri olan atom, molekül ve iyonlar tertipli bir biçim olarak istiflenmişlerdir.
  • Bu düzenin bir kararı olarak muayyen bir geometrik şekle sahiptirler.
  • İçerisinde yer edinen olumlu yönde iyonlarının bir araya gelmesiyle oluşan yapılardır. Bu olumlu yönde iyonlar özgür haldeki elektronlar tarafınca çevrilmiş bir biçimde birlikte bulunurlar.
  • Bu katılar metalik bağ ile birbirlerine bağlanırlar.
  • İçerisinde bulunan elektronların hareketliliği bu katılara sıcaklık ve elektriği iletme, parlak görünüme haiz olmak ve levha haline gelebilme şeklinde özellikleri kazandırmaktadır.
  • Metalik katıların muayyen bir erime ve kaynama noktaları vardır. Bu noktalar her metale nazaran değişir. Sezyum katısı 28,4 derecede erirken tungsten katısı ise 368 aşama şeklinde yüksek bir sıcaklıkta erimektedir.

Anahtar Kelimeler : Maddenin,entertipliyapısı,olan,ve,tanecikleri,arasındaki,boşluk,yok,denecek,kadarazcaolan,haline,katıismiverilmektedir.,Bu,maddelermuayyenbiçi..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar