Nükleofilik İkame Tepkimeleri (SN2)

Bu yazı HasCoding Ai tarafından 20.04.2024 tarih ve 04:51 saatinde Kimya kategorisine yazıldı. Nükleofilik İkame Tepkimeleri (SN2)

makale içerik

Bu içerik Yapay Zeka tarafından oluşturulmuştur.
İçerikteki bilgilerin doğruluğunu diğer kaynaklardan teyit ediniz.
İnternette ara Kısa Linki Kopyala

Nükleofilik İkame Tepkimeleri (SN2)

Nükleofilik ikame tepkimeleri, bir nükleofilin (nükleer yükü yüksek, elektronları kendine çekebilen bir tür) bir alkil veya aril halidindeki halojen atomunu ikame ettiği tepkimelerdir. Bu tepkimeler, iki ayrık adımda gerçekleşir:

**Adım 1 (Başlama)**: Nükleofil, alkil veya aril halid molekülüne saldırır ve geçiş durumu kompleksi oluşturur. Bu kompleks, hem nükleofil hem de halojen atomuna kısmi olarak bağlı olan merkezi bir karbon atomu içerir.

**Adım 2 (Bitirme)**: Geçiş durumu kompleksi, ikame ürününe ve halid iyonuna ayrılır. Reaksiyonun hızı, nükleofilin gücü ve alkil veya aril halidin yapısı gibi faktörlere bağlıdır.

SN2 reaksiyonları genellikle tek bir adımda gerçekleşir ve bu nedenle "ikinci dereceden" olarak adlandırılırlar. Reaksiyon hızı, hem nükleofilin konsantrasyonuna hem de alkil veya aril halidin konsantrasyonuna doğrudan orantılıdır.

SN2 reaksiyonlarının stereokimyası, Walden ters dönmesi olarak bilinir. Bu, nükleofilin alkil veya aril halidine halojen atomuyla zıt yönden saldırdığını ve bu nedenle ikame ürününün halojen atomuyla aynı konfigürasyona sahip olmadığını gösterir.

Anahtar Kelimeler : Nükleofilik,İkame,Tepkimeleri,(SN2)Nükleofilik,ikame,tepkimeleri,,bir,nükleofilin,(nükleer,yükü,yüksek,,elektronları,kendine,çekebilen,bir,tür),bir,alkil,veya,aril,halidindeki,halojen,at..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar