Oda koşullarında maddeler niçin değişik fizyolojik hallerde bulunur?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 19.07.2020 tarih ve 01:51 saatinde Kimya kategorisine yazıldı. Oda koşullarında maddeler niçin değişik fizyolojik hallerde bulunur?

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

Oda koşullarında maddeler niçin değişik fizyolojik hâllerde bulunur? Açıklayalım.Hepimizin bilmiş olduğu benzer biçimde oda koşulları denen şartlar 25 C ısı ve 1 atm basınçtır. Periyodik cetvelde bulunan elementlerden metaller oda sıcaklığında civa hariç katı biçimde bulunurken ametaller katı,sıvı yada gaz halinde bulunabilmektedir. Maddelerin içinde yer edinen atomlar muayyen kuvvetlerle ile birbirine bağlanır ve ısı arttıkça bu çekim kuvveti azalarak atomlar birbirinden uzaklaşır. Buna hal değişimi ismini veriyoruz.Her maddenin muayyen erime ve kaynama noktası bulunmaktadır. Bu noktalara bağlı olarak maddeler muayyen sıcaklıklarda değişik biçimde bulunabilir. Örnek olarak suyu ele alacak olursak, suyun donma noktası “0” iken kaynama noktası “100”‘dür. 0 derecenin altındaki ortamlarda buz halinde bulunurken 100 derecenin üstünde olan ortamlarda buğu halinde bulunur. 0 ile 100 aşama arasındaki her noktada ise sıvı biçimde bulunmaktadır. 25 C aradaki kısımda kaldığından su oda sıcaklığında sıvı biçimde bulunmaktadır.Bazı maddelerin oda sıcaklığında hangi biçimde bulunduklarını inceleyelim :

Demirin erime sıcaklığı 1500 derecenin üstünde olduğu için bu ısı altındaki değerlerde katı biçimde bulunmaktadır. ( 25 C bu değerin altında olduğu için demir oda sıcaklığında katı biçimde bulunur. )
Oksijenin kaynama noktası -300 aşama olduğu için bu sıcaklığın üzerindeki değerlerde gaz biçimde bulunur. ( 25 aşama bu değerin üzerinde yer aldığından oksijen oda sıcaklığında gaz biçimde bulunmaktadır. )
Metaller içinde yer alarak istisnai bir kıymet taşıyan civanın erime sıcaklığı -38,83 derecedir. Bu değerin üzerindeki sıcaklıklarda sıvı biçimde bulunmaktadır. ( 25 C bu değerin üzerinde olduğu için civa oda sıcaklığında sıvı biçimde bulunmaktadır. ) Civa bu özelliğinden ötürü termometrelerde kullanılmaktadır.

Anahtar Kelimeler : Oda,koşullarında,maddelerniçindeğişikfizyolojikhâllerde,bulunur?,Açıklayalım. Hepimizinbilmiş,olduğubenzer,bi&..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar