Periyodik tablodaki sütun ve satırlara ne ad verilir?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 21.07.2020 tarih ve 21:51 saatinde Kimya kategorisine yazıldı. Periyodik tablodaki sütun ve satırlara ne ad verilir?

makale içerik

İnternette ara Kısa Linki Kopyala

Bildiğiniz suretiyle her elementin kendine özgü, benzeri olmayan bir atom numarası vardır ve bu atom numaraları elementlerin periyodik sistemde yatay sıralara ve düşey sütunlara sıralanmalarını sağlar. Periyodik sistemde, yatay sıralara periyot, düşey sütunlara ise öbek denmektedir. Periyot sayısını atomun son katmanında bulunan elektron sayısı belirlerken, öbek numarasını ise proton rakamları belirlemektedir. Periyodik sistemde 7 adet periyot, 8 adet A grubu ve 8 adet B grubu bulunmaktadır.Bir elementin periyot ve öbek numarasını bulmak istersek iyi mi hesaplayabiliriz, şu şekildeki bir misal ile açıklayalım;

Örneğin; Lityum elementini atom numarası 3’tür. İlk katmanda 2 elektron, ikinci katmanda 1 elektron bulunmaktadır. Bu niteliğinde element, 2.Periyot 1A grubunda bulunmaktadır.Periyodik Sistemde Grup Özellikleri:

Bir gruptan yukarıdan aşağı doğru inildikçe;

Proton, nötron, atom ve kütle numarası artar.
Değerlik elektron sayısında değişiklik olmaz.
Elektron verme isteği artar dolayısıyla metalik özellği de artar.
Atomun kütlesi, çapı ve mahrek sayısı artar.


Periyodik Sistemde Periyot Özellikleri:

Bir periyotta soldan sağa gidildiğinde;

Proton, nötron, değerlik elektron sayısı, atom ve kütle numarası artar.
Elektron alma isteği artar dolayısıyla ametalik özelliği de artar.
Yörünge sayısında değişiklik olmaz.
Atomun kütlesi ve çapı azalır.

Anahtar Kelimeler : Bildiğinizsuretiyleher,elementin,kendine,özgü,benzeri,olmayanbir,atom,numarası,vardır,ve,bu,atom,numaraları,elementlerin,periyodik,sistemde,yatay,sıralara,ve,d&uum..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar