Periyot ve Grup Nedir? Periyodik tablo ne işe yarar ?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 21.07.2020 tarih ve 00:50 saatinde Kimya kategorisine yazıldı. Periyot ve Grup Nedir? Periyodik tablo ne işe yarar ?

makale içerik

Periyot ve Grup Nedir? Periyodik tablo ne işe yarar ?
Kısa Linki Kopyala

Günümüz periyodik tablosu keşfedilmeden ilkin Mendeleyev’in öne sürdüğü ve elementlerin kütle numarasına bakılırsa sıralandığı bir tablo mevcuttu. Elementlerin değişik nötron sayısında türevlerinin olduğu keşfedildikten sonrasında bu kullanım geçerliliğini yitirmiştir. Moseley ise elementlerin proton sayısı anlamına da gelen atom numarasına bakılırsa gruplandırma fikri gündeme gelmiştir. Şu an kullanılan sistemde ise yeniden elementler artan atom numarasına bakılırsa sıralanmıştır.Periyodik tablo üstünde yatay olarak bulunan satırlara periyot adı verilmiştir. Periyot numarası aslen bir elementin elektronlarını üstünde bulunduran tabaka sayısı anlamına gelmektedir. Toplamda 7 tane periyot bulunmaktadır. İlk üç periyotta geçiş metalleri ismi verilen B grubu elementleri bulunmamaktadır.Dikey olarak bulunan sütunlara ise öbek ismi verilmektedir. Grup numarası ise elementin son katmanında yer edinen değerlik elektron sayısına bakılırsa belirlenmektedir. 10 tane B grubu ve 8 tane A grubu olmak suretiyle periyodik tablo üstünde 18 tane öbek bulunmaktadır. Aynı öbek üstünde bulunan elementlerin kimyasal özellikleri benzer iken periyot numarası aynı olan elementler birbirinden farklıdır. Örnek vermek gerekirse ; 7A grubunda yer edinen ve halojenler ismi verilen iki element ametalik hususiyet gösterir. 1A ve 6A grubunda yer alıp aynı periyot üstünde yer edinen elementlerden birisi metalik hususiyet gösterirken kıymeti ametalik yada yarı metalik hususiyet göstermektedir.Periyodik tabloda yer edinen grupların adları ise şu şekildedir :

1A grubu Alkali metaller
2A grubu Toprak Alkali metaller
3A-4A-5A ve 6A grubu ametaller
7A grubu Halojenler
8A grubu ise soygazlar olarak adlandırılmaktadır.

Anahtar Kelimeler : Günümüz,periyodik,tablosu,keşfedilmedenilkinMendeleyev’in,öne,sürdüğü,ve,elementlerin,kütle,numarasınabakılırsasıralandığı,bir,..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar