Pillerin çevreye rastgele atılmasının zararları neler olabilir?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 18.07.2020 tarih ve 02:09 saatinde Kimya kategorisine yazıldı. Pillerin çevreye rastgele atılmasının zararları neler olabilir?

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

Pillerin çevreye rastgele atılmasının zararları neler olabilir?Atık pillerin içerisi muhtelif kimyasal maddeler ile doludur. İçerisinde yer edinen metaller ağır metaller grubuna girmektedir. Ağır metaller çevreye atıldığında canlı ve muhit için son derece zararlıdır. Piller içerisinde ek olarak tepkimeyi gerçekleştirebilmek için çinko klorür, amonyum klorür, potasyum hidroksit şeklinde elektrolit bileşikler bulunmaktadır. Bunlarda doğaya fazlaca tesiri olan zararlı maddeler grubuna girmektedir.Atmosfer şartları sebebiyle doğaya rastgele atılan pillerin dış yüzeyleri deformasyona uğramış olur ve içinde bulunan ağır metaller toprağa karışır. Bu kimyasallar toprağı zehirler ve topraktan beslenen canlılara büyük zararlar vermektedir. Su döngüsü olayında yağmur olarak yeryüzüne düşen sular toprağa karışarak yer altı kaynaklarını oluşturmaktadır. Bu piller sebebiyle yer altı suları ağır metaller ile karışarak bütün canlıların yaşam kaynağını etkilemektedir. Bu suların zarar görmesi başta suda yaşayan balıklar ve sulama cevabında bitkilerin zarar görmesine niçin olur.Döngü sürekli devam ederken bitkilerle beslenen hayvanlar ağır metaller yüzünden ciddi zararlar görebilir. Pillerin içinde bulunan civa metali yapıt miktarda dahi canlı vücuduna girdiğinde geri dönüşü olmayan sonuçlara sebep olmaktadır. Örnek vermek gerekirse 1 adet kalem pilin deniz içine atılması 2 ton balığın telef olmasıne sebep olmaktadır. Yine 1 adet kalem pilin toprağa atılması sonucunda civarlarında bulunan 6 metre kare toprağı tamamen zehirlediği yapılan araştırmalar sonucunda ifade edilmiştir.Piller içerisinde bulunan bu ağır metallerin pak içme sularına karışması durumunda ise insanoğlu böbrek rahatsızlıkları, kanser ve karaciğer hastalıkları ile karşı karşıya kalmaktadır. Günümüzde yaşanmış olan kanser vakalarının neredeyse ’i içme sularına karışan ağır metaller nedeniyle yaşanmaktadır.

Bir çok belediye tarafınca kurulan atık pil istasyonlarını kullanarak elinizde bulunan kullanılmış pillerden kurtulabilir bununla birlikte da doğaya verdiği ziyanı en aza indirebilirsiniz.

Anahtar Kelimeler : Pillerin,çevreye,rastgele,atılmasının,zararları,neler,olabilir? Atık,pillerin,içerisimuhtelifkimyasal,maddeler,ile,doludur...

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar