Sabit hacimli kapta 27 o Cʼta 1 atm basınca sahip SO2 gazının basıncını 4 atm yapmak için sıcaklık kaç o C’a çıkarılmalıdır?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 30.06.2020 tarih ve 01:13 saatinde Kimya kategorisine yazıldı. Sabit hacimli kapta 27 o Cʼta 1 atm basınca sahip SO2 gazının basıncını 4 atm yapmak için sıcaklık kaç o C’a çıkarılmalıdır?

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

Sabit hacimli kapta 27 o Cʼta 1 atm basınca sahip SO2 gazının basıncını 4 atm yapmak için ısı kaç o C’a çıkarılmalıdır?

 

Sorumuzun çözümüne geçmeden ilkin SO2 gazı hakkında birkaç bilgi verelim. Kükürt dioksit olarak adlandırılan SO2 bileşiği 2 adet oksijen ve 1 adet kükürt elementlerinin kovalent bağ ile bir araya gelmesi kararı oluşan polar bir yapıdır. Daha oldukca şeker endüstrisinde kullanılan bileşik, kömür ve fueloil gibi içinde kükürt barındıran fosil yakıtların yanması sonucunda veya metal eritme işlemleri cevabında oluşur. Asit yağmurları ve hava kirliliğinin oluşmasına sebep olan en önemli gaz kükürt dioksit olarak bilinmektedir. Özellikle astım hastası ve çocuklarda göğüs sıkışması ve hırıltımı solunum şeklinde sonuçlara sebep olan bu gaz solunum yollarını direk olarak etkilendiğinden oldukca zararı olan bir yapıya sahiptir.

 

Uzun bir süre bu gaza maruz kalmak kalp rahatsızlarının ilerlemesine, teneffüs rahatsızlıklarına ve akciğerlerin zarar görmesine sebep olmaktadır. Sanayi atıkları sonucunda havaya salınan gaz bitkilerin yeterli olmaması durumunda doğayı oldukça negatif etkileyebilmektedir.

 

Sülfürik asit üretiminde kullanılan kükürt dioksit şaraplarda ve meyvelerde mikrop öldürücü, koruyucu olarak da kullanılmaktadır. Evlerimize kullandığımız buzdolaplarında soğutucu olarak, kağıt sanayisinde beyazlatıcı olarak ve laboratuvar deneylerinde tuzları çözmek amacıyla kullanılmaktadır.

 

Soruda verilen ifadede hacim sabit olarak verilmiştir. 20 C derecede 1 atm basınca haiz olan gazımızın basıncını 4 atm yapmak için ısı kaç dereceye çıkarılması gerektiği soruluyor. PV=n.R.T bağlantısında basınç ve sıcaklık doğru bir orantıya sahiptir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta ise sıcaklık birimini Kelvin olarak almaktır.

 

27+273 işlemi sonucu ilk sıcaklık 300 Kelvin bulunur, basınç ise 1 atmdir.

İkinci ifadede 4 atm basınç için doğru orantı kurulduğunda 1200 Kelvin sıcaklık olması gerekir. Bu değer de 927 C dereceye eşittir.

Anahtar Kelimeler : Sabit,hacimli,kapta,27,o,Cʼta,1,atm,basınca,sahip,SO2,gazının,basıncını,4,atm,yapmak,için,ısı,kaç,o,C’a,çıkarılmalıdır? Sorumuzun,çö..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar