Simya döneminden günümüze aktarılan yöntem ve tekniklerden beş (5) tanesini yazalım

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 23.07.2020 tarih ve 21:48 saatinde Kimya kategorisine yazıldı. Simya döneminden günümüze aktarılan yöntem ve tekniklerden beş (5) tanesini yazalım

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

Simya dönemi, tecrübe etme yanılma yöntemi ile maddeleri karıştırmak, ayrıştırmak şeklinde yöntemler ile yeni maddeler yapıldığı zamanlardır. Bu dönemde ilmi veriler, kuramsal aşamalar olmaksızın yeni maddeler oluşturuluyordu. Günümüz kimyasından değişik olduğu bir reel olsa da, kimya, fizik şeklinde bilimlerin temeli simya döneminde atılmıştır. Yeni maddeler kurmak birçok teknik kullanıyorlardı. İşte bu simya döneminden günümüze aktarılan metot ve tekniklerden beş tanesini aşağıdaki şeklinde misal gösterebiliriz.Damıtma yöntemi : Sıvı- sıvı ayrışık karışımların birbirlerinden ayrılması için uygulanan yöntemdir. Yöntemin esası sıvıların kaynama noktası farkı ile birbirlerinden ayrılmasına dayanmaktadır. Kaynama noktası azca yada fazlaca olma durumuna bağlı olarak birçok çeşiti vardır. Günümüz ismi ayrımsal damıtma olarak geçmektedir.


Kaynatma yöntemi: Katı-sıvı karışımların sıvının kaynatılarak sıvı olan maddenin kaptan ayrılması, katı ve sıvının değişik kaplarda elde edilmesidir. Örneğin tuzlu su kaynatılarak kaptan ayrılırken tuz kalır böylece kaynatma yöntemi ile ayırmış oluruz. Günümüz ismi damıtma olarak bilinmektedir.
Dondurma yöntemi: Yöntemin esası donma noktası farkına dayanmaktadır.


Eleme yöntemi: Katı-katı karışımlarının birbirinden ayırması için uygulanan yöntemdir. Yöntemin esası tanecik boyutlarının birbirinden değişik bulunmasına dayanır. Yani bu yöntemi uygulayacaksanız taneciklerin bazıları diğerlerine oranla büyük olmalıdır. Örneğin çakıl ve kum karışımını ayırmak için bu metot kullanılabilir.


Eritme yöntemi: Yöntemin esası erime noktası farkına dayanmaktadır.

Anahtar Kelimeler : Simya,dönemi,tecrübe,etmeyanılma,yöntemi,ile,maddeleri,karıştırmak,,ayrıştırmakşeklindeyöntemler,ile,yeni,maddeler,yapıldığı,zamanlardır.,Bu,dönemde..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar