Su döngüsü ne demektir?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 20.07.2020 tarih ve 00:05 saatinde Kimya kategorisine yazıldı. Su döngüsü ne demektir?

makale içerik

İnternette ara Kısa Linki Kopyala

Evren üstündeki her şey harika bir seviye ve ahenk halindedir. Her yapı ve oluşumun kendine ilişkin bir düzeni bulunmaktadır ve bu seviye süreklilik halinde devam eder. Dünya üstünde su devamlı olarak bir döngü içerisindedir ve bu döngü üstünde 5 basamak bulunur. Bu basamaklar :

 

  • Yoğuşma
  • Yağış
  • Toprağa geçiş
  • Yüzeysel akıntı
  • Buharlaşma’dır.Güneş ve yerçekimi su döngüsünün en mühim faktörlerindendir. Güneş, okyanus ve nehirlerde bulunan suyun buharlaşmasına niçin olur. Su dağların yüzeyine yağdıkça yer çekimi suyun yeniden okyanus ve nehirlere ulaşmasını sağlar. Örnek olarak Toros Dağlarına yağan yağmur ve kar suları kaya ve toprak sayeinde alt kısımlarında filtrelenir. Bu sayede bu sular kaynak suları olarak yeryüzüne yeniden çıkar. Günümüzde kaynak suları olarak kullanılan yapılar binlerce sene ilkin sene yağmış olan ve şu an yeryüzüne çıkan yağmur sularıdır.Okyanus, dere ve göl şeklinde organik su kaynaklarında yer edinen sular, güneş sayeinde buharlaşarak atmosfere ulaşır. Atmosferde yüksek bölgelere çıkıldıkça sıcaklık miktarı düşer. Azalan sıcaklık enerjisinden ötürü su buharları donarak karı oluşturur. Yeryüzündeki havanın sıcaklığına bağlı olarak bu su buharı yağmur yada kar olarak yeniden yeryüzüne düşer. Bunlar yardımıyla su kaynakları yeniden dolarak canlı yaşamının devamını sağlar. Su kaynaklarının üstüne düşmeyen yağmur ve kar taneleri yer çekiminin sayeinde yer altında birikir. Biriken bu sular insanın bulmasıyla kaynak olarak yeniden yeryüzüne çıkarılır.Buradan yola çıktığımızda yeryüzünde bulunan hiçbir su damlası kaybolmamakta ve su döngüsü yardımıyla yeniden bizlere ulaşmaktadır. Küresel ısınma ismi verilen organik yıkım ise havaların aşırı ısınmasına ve organik olarak bulunan buzulların eriyerek yeniden bizlere ulaşmasına mani olmaktadır. Evde uygulayacağımız bir kaç metot ile küresel ısınmaya mani olabilir yeryüzünde bulunan bütün suyun yeniden bizlere ulaşmasını sağlayabiliriz.

Anahtar Kelimeler : Evrenüstündekiher,şeyharikabirseviyeveahenkhalindedir.,Her,yapı,ve,oluşumun,kendineilişkinbir,düzeni,bulunmaktadır,ve,bu&n..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar