Bedensel kalıcı bozukluk ve sakatlıkların düzeltilmesinin hangi rehabilitasyon hizmetlerine dahil bulunduğunu söyleyiniz.

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 11.08.2020 tarih ve 21:31 saatinde Saglik bilgisi kategorisine yazıldı. Bedensel kalıcı bozukluk ve sakatlıkların düzeltilmesinin hangi rehabilitasyon hizmetlerine dahil bulunduğunu söyleyiniz.

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

Bedensel kalıcı bozuklukların düzeltilmesi için rehabilitasyon türleri mevcuttur. Belli başlı kalıcı bozukluklar rehabilitasyon ile çözülebilir ve tedavi edilebilir. Bu fiziki yapının güçlenmesi ve kasların yapısının birbiri ile olan bağlantısını yine sağlanması ile olası olabilir. Bu yüzden uzman fizyoterapistler ile doktorlar ile çalışmakta yarar var. Öncelikle vücutta iyi mi bir bozukluk ve yetersizlik olduğuna bakılmalı peşinden bu bozuklukların hangi bölgelerde olduğu hangi kas dokularını içerdiğine dikkat edilmeli. Bedensel (ORTOPEDİK)yetersizlik dediğimiz fizyolojik kaynaklı olup genel hatlarıyla vücudun el kol ayak bacak yerleri gibi ayrılabilir. Görme de duymada ve benzeri durumdaki yetersizlikler ortopedik bozukluklara girmez. Bu tür bedensel bozukluklar rehabilitasyon ile düzeltilmeye çalışılır.

Rehabilitasyon türleri:

Mesleki Rehabilitasyonlar
Ortopedik Rehabilitasyonlar
Kardiyak Rehabilitasyonlar
Nörolojik Rehabilitasyonlar
Kanser Rehabilitasyonlar
Pediatrik Rehabilitasyonlar
Ampute Rehabilitasyonlar
Pulmoner Rehabilitasyonlar
Kas Hastalıkları Rehabilitasyonlar
Obstetrik ve Ürojinekolojik Rehabilitasyonlar
Sporcu Rehabilitasyonlar


Olmak suretiyle 11 adet rehabilitasyon türü vardır. Hepsi için hususi olarak kullanılan metotlar fark eder birtakım metotlara misal verebiliriz:

Elektrik dalgaları ile meydana getirilen rehabilitasyon türü kasların uyarılarak işlevinin daha fazlaca yerine getirmesi amaçlanır.
Masaj olarak meydana getirilen rehabilitasyonlar kan dolaşımını arttırarak bölgedeki hasar görmüş sinirlerin birbirleri ile kontakt haline geçmesini amaçlar.
Cerrahi tatbik bozukluk olan bölgedeki hasarı en aza indirmeyi amaçlar.
Bazı rahatsızlıklar için yoğun fizyoterapi programı verilebilir ve ailenin bilgilendirilmesi için aile fertlerinin de yanında olması gerekir.
Doğum sonrası oluşan bedensel bozukluklar için ameliyat temelli rehabilitasyonlar yapılmalı.

 

Anahtar Kelimeler : Bedensel,kalıcı,bozuklukların,düzeltilmesi,için,rehabilitasyon,türleri,mevcuttur.,Belli,başlı,kalıcı,bozukluklar,rehabilitasyon,ileçözülebilirve,tedavi..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar