Bulaşıcı hastalığın ne işe yaradığını ve bu hastalıklardan korunmak için neler yapılması icap ettiğini muhtelif kaynaklar

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 06.08.2020 tarih ve 23:04 saatinde Saglik bilgisi kategorisine yazıldı. Bulaşıcı hastalığın ne işe yaradığını ve bu hastalıklardan korunmak için neler yapılması icap ettiğini muhtelif kaynaklar

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

Bulaşıcı hastalıklar, öteki hastalıklara bakılırsa daha tehlikeli olabilir. Yakın olduğumuz insanlardan ve toplu kullanılan anlarda bulaşan bu hastalıkların hayli bulaşma yolları vardır. Her rahatsızlık için bulaşma yolu değişik olabilse de kişilerin hasta olmamak için dikkat etmesi ihtiyaç duyulan birçok faktör bulunur. Mikrop, bakteri, virüsler rahatsızlıkları taşıyabilirler. Bulaşıcı hastalıklar; tifo, suçiçeği, kızamıkçık, dizanteri, sıtma, bel soğukluğu bulaşıcı hastalıklara misal verilebilir. Solunum yolu ile bulaşabilen hastalıklar, direkt deri teması ile bulaşan hastalıklar, eşeysel yolla, hayvanlardan yemek ve içeceklerden, hasta olan ferdin kullandığı döşek giyim benzer biçimde malzemeler aracılığı ile bulaşabilecek rahatsızlıklar mevcuttur. Bulaşıcı hastalıklardan korunmak için neler yapılması gerektiğine dikkat edelim. Öncelikle yeni doğanlar için sıhhat kuruluşları tarafınca belirlenen aşıların zamanında yaptırılması gerekiyor. Okulda yada çevrede yapılması ihtiyaç duyulan aşıların tam olması gerekiyor. Bulaşıcı hastalıklar hafife alınmalıdır. Ölümcül olabilen bu rahatsızlıklardan korunmak için maddeleyecek olursak;Bulaşıcı hastalıklardan korunmanın yolları:

Solunum yolu ile bulaşan hastalıklar için kapalı alanda hasta ile beraber bulunmamak gerekir.
Hastanın kanı aracılığı ile bulaşan hastalıklarda ferdin kanına i·lişki etmekten kaçınılmalı.
Hastanın eşyalarından rahatsızlık bulaşabileceğinden ötürü hastanın eşyaları kullanılmamalıdır.
Su yolu ile bulaşabilen rahatsızlıklar için içilen suyun deposu ve temizliği bilinmeli. Eğer pak olduğu bilinmiyorsa kaynatılmalı. Meyve ve sebzelerin tüketilmeden ilkin pak olması iyi yıkanması dikkate alınmalı.

Anahtar Kelimeler : Bulaşıcı,hastalıklar,ötekihastalıklarabakılırsadaha,tehlikeli,olabilir.,Yakın,olduğumuz,insanlardan,ve,toplu,kullanılan,anlarda,bulaşan,buhastalıklarınhayli..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar