Çevreye yönelik koruyucu sıhhat hizmetlerinin kifayetsiz olması günlük yaşamda ne şeklinde sorunlara yol açar?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 11.08.2020 tarih ve 21:29 saatinde Saglik bilgisi kategorisine yazıldı. Çevreye yönelik koruyucu sıhhat hizmetlerinin kifayetsiz olması günlük yaşamda ne şeklinde sorunlara yol açar?

makale içerik

İnternette ara Kısa Linki Kopyala

Çevreye yönelik koruyucu sıhhat hizmetleri camia sağlığını esas alarak hareket. Toplum sağlığı ferdin sağlığı için emekler ve araştırmalar yapmakla yükümlüdürler. Uyguladıkları birçok sıhhat hizmetleri vardır. Çevreye yönelik koruyucu sıhhat hizmetleri ilk önce kişiye yönelik koruyucu sıhhat hizmeti sunar.

Çevreye yönelik koruyucu hizmetler ise çevrede sıhhat için tehdit oluşturabilecek biyolojik etkenleri fiziksel etkenleri ve kimyasal etkenleri ortadan kaldırmakla görevlidir. Bu mevzuda hususi öğrenim almış kişiler sorumludur.

Hizmetler:

Su kaynaklarının sağlanması ve kontrolü
Katı atıkların kontrolü
Tahripkâr canlılarla mücadele
Besin arındırma
Hava kirliliğinin kontrolü
Gürültü kirliliğini kontrolü
Radyolojik zararların kontrolü
İş sağlığı ve güvenliği
Besin denetimi
Konut sağlığı ve kontrolü


Eksikliğinde oluşabilecek gündelik problemler
Çevresel koruyucu sıhhat hizmetlerinde oluşan eksikler camia ve şahıs sağlığı için ölümcül sonuçlar doğurabilir. Toplu ölümlere sebebiyet verebilir ve istila rahatsızlıkların oluşması için ortam oluşturur. Ülkenin iş gücünde azalma ve sıhhatli besinlerin yetişememesi ve toprakların verimliliği kaybetmesi ile sonuçlanabilir. Kimyasal rahatsızlıkların ortaya çıkması ve iyileşebilmek için müsait ortamın bulunamaması doğrusu tedavi döneminin ortadan kalkmasına sebep olacak şartlar altında yaşanmaya zorunlu kalınabilir. Tüm topluluğun sağlığını yitirme riski doğar barajlardan ve sulardan rahatsızlık kapma, yetiştirilen meyve sebzelerden rahatsızlık kapma, yenilen hayvanların beslendiği mamüller içtiği suların pis olması kararı hayvanların hastalıklı olması ve bir müddet sonra yemek ve içeceğin kalmama durumu benzer biçimde ciddi vakalar ile karşılaşabiliriz.

Anahtar Kelimeler : Çevreye,yönelik,koruyucusıhhathizmetlericamiasağlığını,esas,alarak,hareket.,Toplum,sağlığıferdinsağlığı,içinemeklerve,araştırmalar..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar