Çürükler neden dişlerin öğütücü yüzeylerinde daha oldukca bulunmaktadır?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 03.08.2020 tarih ve 01:02 saatinde Saglik bilgisi kategorisine yazıldı. Çürükler neden dişlerin öğütücü yüzeylerinde daha oldukca bulunmaktadır?

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

Dişçiler, dişlerin ön yahut arkalarından oldukca öğütücü yüzeylerinde daha çok çürük bulunduğunu gözlemlemişlerdir. Çürükler neden dişlerin öğütücü yüzeylerinde daha oldukca bulunmaktadır?


Ağız ve diş yapısını ele aldığımız da dişlerin yapı ve görevleri ile ele almalıyız. Ön ve arka dişlerden ziyade önde bulunan dişlerin yapısı ve rolü önemlidir. Dişlerin yüzeyleri de çürüklerin oluştuğu bölgeler arasındadırlar. Dişlerin ön yüzeyine yiyecek oldukca i·lişki etmemesine karşın dişlerin arka yüzeyi daha oldukca yemekle i·lişki etmektedir. Çürüklerin oluşumu dişler içinde kalan yiyecek artıklarından ötürü meydana gelir. Yemek artıklarının dişler içinde kalmasından çoğalan bakteriler ağızda daha çok yer kaplamaya başlayacaktır. Bu çürükler çoğu zaman çukurlu girintili, öğütücü vazife icra eden dişlerde meydana gelmektedir. Buna sebep olarak kesici ve azı dişlerin yapısının öğütücü dişlerden değişik bulunduğunu gösterebiliriz. Kesici ve azı dişleri ön ve arka taraflarının temizliği daha rahat ve ulaşılabilirken, öteki dişlerin mesela öğütücü dişlerin temizlenmesi daha zordur.Aynı zamanda yemeklerin kesici ve azı dişler ile i·lişki süresi öğütücü dişlere nazaran daha azdır. Öğütücü dişler yediğiniz bir besini öğütmek için oldukça fazla kullanılırken bir besini kesici dişler ile ısırma daha azca meydana getirilen bir çiğneme işlemidir.

Anahtar Kelimeler : Dişçiler,,dişlerin,önyahutarkalarındanoldukcaöğütücü,yüzeylerindedaha,çokçürükbulunduğunu ..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar