Dolaşım sisteminin sağlığı için nelere dikkat etmeliyiz?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 05.08.2020 tarih ve 01:10 saatinde Saglik bilgisi kategorisine yazıldı. Dolaşım sisteminin sağlığı için nelere dikkat etmeliyiz?

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

Dolaşım sistemi vücutta en başta dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan sistemlerdendir. Dolaşımın sağlanması niteliğinde şahıs yaşıyor veya canlı kabul edilir. Bu sistem kalp ve damarlardan meydana gelir. Kalpten pompalanan kan, bütün dokular için bir oksijen taşıyıcısı olarak vazife yapar. Kanın içinde bulunan içerikler, dokularda değiş tokuşa uğrar ve ferdin baştan ayağa bütün dokuları oksijenden varlıklı halde kan ile beslenir. Kanın akışının hızının değişmesi veya damar sisteminin hasarı dolaşımı negatif halde etkilemektedir. Keza kalpte yer edinen bir anormallikte dolaşım sisteminin çalışmasını direk olarak etkileyecektir. Dolaşım sisteminin korunması ve bu sistemin işleyişinin bozulmaması için:– Beslenme düzenine dikkat edilerek trans yağlardan uzaklaşmak gerekmektedir.
– Günde minimum otuz dakika tertipli spor yapılması gerekmektedir.
– Solunum sisteminin herhangi bir sorunun yaşanması niteliğinde, dolaşım sisteminin de etkileneceği unutulmamalıdır.
– Giyilen kıyafetlerin darlığı, çorapların bileği sıkması benzer biçimde durumlar damar sistemine tesir ederek dolaşımı negatif anlamda etkilemektedir.
– Sürekli olarak ayakta kalmak veya devamlı ayağın aşağıda kalması (sarkık vaziyette) aynı halde damar yapısının deformasyona uğramış bulunmasına niçin olmaktadır.Bu etmenlerin hayatımızdan çıkarılması, sağlığın korunması ve bu sağlığın iyileşmesini sağlamaktadır. Sağlıklı bir dolaşım sistemi, sıhhatli bir insan anlamına gelmektedir. Bu yüzden yukarıda belirtilen bütün adımların uygulanması dolaşım sistemini müspet etkileyecektir.

Anahtar Kelimeler : Dolaşım,sistemi,vücutta,en,başta,dikkat,edilmesiihtiyaç,duyulansistemlerdendir.,Dolaşımın,sağlanmasıniteliğindeşahısyaşıyorveyacanlı,kabul,edil..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar