GDO’nun yaşama katkılarına ve bunun esenlik üstündeki etkilerine ait beyin fırtınası yapınız.

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 12.08.2020 tarih ve 00:28 saatinde Saglik bilgisi kategorisine yazıldı. GDO’nun yaşama katkılarına ve bunun esenlik üstündeki etkilerine ait beyin fırtınası yapınız.

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

GDO genetiği değiştirilmiş organizma anlama gelir ve herhangi bir organizmadan alınan DNA’nın başka bir organizmaya aktarılması ile meydana getirilen bir biyoteknolojik uygulamadır. DNA’dan aktarılmasının nedeni genetik bilginin orada yer almasıdır. GDO nun faydaları ve zararları bulunmaktadır. Gelişen toplumda ise GDO kendini birçok yerde göstermektedir.

GDO yapmadaki aslolan gaye ise mamüllerin daha kaliteli ve daha sıhhatli olmasını sağlamak. Basitçe bahsetmek gerekirse iyi ve kaliteli ürünlerden alınan gen ve DNA örnekleri ile tüm ürünleri daha kaliteli hale getirmeyi amaçlıyor GDO. Çiftçiler arasında mamüllerinden aldıkları verim için kullanılıyor GDO. Verimli halde çokça ürün veren besinlerin genetiği kullanılarak daha çok ürün elde edebiliyor çiftçiler ve toprağın her vakit canlı olup tarıma elverişli hale gelmesi daha rahat oluyor.Ürünlerin (genel anlamda meyve ve sebze) hastalıklara karşı olan direncini arttırıyor böylelikle muhtemel bir don vakası yada ilaçlanma şeklinde olabilecek kaza durumlarına hazırlıklı olunuyor. Ürünlerin ve besinlerin tatlarında nitelik artışı yapılabilir ve gıda değerlerinde artış olması sağlanabilir hatta ürünün saklanma süresi uzatılabilir ve olgunlaşma tarihi değiştirilebilir duruma geliyor.Sağlık alanı ve hayvansal mamüller arasında kullanılabilir bir uygulamadır. Sağlık alanında hastalıklar ile vücudumuzda savaşım eden organizmalara değişik dirençleri olan organizmaların DNA’sı ilave edildikten sonra bağışıklık sistemine katkıda bulunabiliyor.Hayvansal mamüller için ineklerin süt verimini arttırmada balıkların daha mukavemet kazanmasına destek oluyor.

 

Anahtar Kelimeler : GDO,genetiği,değiştirilmiş,organizmaanlama,gelirve,herhangi,bir,organizmadan,alınan,DNA’nın,başka,bir,organizmaya,aktarılması,ilemeydana,getirilenbir,biyoteknolojik,uy..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar