Obeziteye neden olan risk faktörleri nelerdir?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 02.08.2020 tarih ve 22:07 saatinde Saglik bilgisi kategorisine yazıldı. Obeziteye neden olan risk faktörleri nelerdir?

makale içerik

İnternette ara Kısa Linki Kopyala

Obeziteye niçin olan birçok etmen bulunur. Bunlar bireyin ömür tarzından genetik bilgisine, yeme alışkanlıklarından yaşamış olduğu problemlere, dini inancına kadar daha birçok etmen sıralanabilir. Kişinin yaş aralığı cinsiyeti yaşamış olduğu ülke ve çalmış olduğu iş bireyin hareket etme sıklığının azalmasına metabolizmasının yavaşlamasına ve yeme alışkanlıklarının değişmesine sebebiyet verebilir bu da obeziteye yol açabilir. Kişinin toplumsal ve kültürel açıdan iyi mi olduğu bile bu faktörleri etkileyecek ve evli lan ve olmayan kişiler içinde bile aşırı kiloluluk risk faktörleri sayısı değişim gösterecektir. Hormonal sistemin çalışmasında hastalık meydana gelmesi deva kullanması ve ruhsal sorunlar tekrar risk faktörünü arttırmaktadır.Genetik faktörler: Ailenizden gelen metabolizma hızı ve kggram almanıza niçin olan yağların depolanma sıklığı bu faktöre misal verilebilir.
Hareketsizlik: bireyin hareketten uzak olması ve spor yapmaması belli fiziki aktivitelerden kaçması aşırı kiloluluk için bir risk teşkil eder. Sağlıklı bir ferdin fiziki aktivitelerde bulunması gerektiği unutmayın.
Diyet: bireyin bir uzman tarafınca olmadan kendi başına uyguladığı diyetlerdir. Bu rejimler sizin kggram almanıza niçin olabilir. Eğer bir rejim sıralaması istiyorsanız ilkin diyetisyene başvurup vücut indeksinizi ölçtürmelisiniz ona gore diyetisyen size müsait olan subjektif bir sıralama verecektir.
Kullanılan ilaçlar: bilhassa ruhsal hastalık ilaçları başta birtakım ilaçlar aşırı kggram alımına ve iştah arttırmaya niçin olabilir.
Çalışılan yer: şayet işiniz masa başı ve oldukca hareket gerektirmeyen bir işse aşırı kiloluluk risk faktörleri içinde bulunduğunuzu unutmayın.
Sosyal ve ekonomik durum, yaş, gebelik, sigarayı ansızın bırakma, aile ömür tarzı, uyku eksikliği sayılabilecek öteki etmenlerdir.

Anahtar Kelimeler : Obeziteyeniçinolan,birçok,etmen,bulunur.,Bunlarbireyinömürtarzından,genetik,bilgisine,,yeme,alışkanlıklarındanyaşamış,olduğuproblem..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar