Okul yemekhanelerinde masalarda tuzlukların kaldırılmasının nedeni ne olabilir?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 10.08.2020 tarih ve 22:05 saatinde Saglik bilgisi kategorisine yazıldı. Okul yemekhanelerinde masalarda tuzlukların kaldırılmasının nedeni ne olabilir?

makale içerik

Okul yemekhanelerinde masalarda tuzlukların kaldırılmasının nedeni ne olabilir?
İnternette ara Kısa Linki Kopyala

Okul ve okul şeklinde olan devlet kurumlarında verilen yiyecek ve içecekler belli bir sıhhat kontrolünden geçirilerek yada diyetisyenler tarafınca onaylanarak hazırlanır. İçeriğinde bulunan belli oranlardaki vitamin ve mineraller göz önüne alınarak müsait yiyecek hazırlanır. Her öğünde azca da olsa karbonhidrat protein ve yağ şeklinde temel bileşenlerin bulunmasına dikkat edilir. Bu yüzden sıhhat bakanlığı tarafından tertipli olarak yemekhanelere düzenlemeler getirilebilir. Yemekhanelerdeki tuzlukların kaldırılması şeklinde ve bu vaka düşündürüyor bizleri okul yemekhanelerinde masalarda tuzlukların kaldırılmasının nedeni ne olabilir? Tuzun sıhhat açısından birçok yararı vardır fakat bununla beraber fazla kullanılmasının kararı fazlaca iyi değildir. Ayrıca sıhhat bakanlığına nazaran tuzun aşırı obeziteye niçin olduğu bilinmektedir. Bu yüzden obeziteye karşı bir tedbir için yapılma olma olasılığı fazlaca yüksek.Sağlığın korunması için okul yemekhanelerinde masalarda tuzluklar kaldırılmıştır. Maddeleyecek olursak eğer;

  • Tuzun aşırı kullanılması engellemek ve bu alışkanlığın oluşmamasını sağlamak.
  • Tuz kullanması azaltarak daha sıhhatli nesiller kazandırmak.
  • Böbreklerin daha sıhhatli olabilmesi için.
  • Kalp hastalıkları, damar tıkanmaları, hipertansiyon ve benzeri mühim sıhhat problemlerine mani olabilmek için.
  • Tansiyon ve benzeri hastalıkları olanlar için alınan bir tedbir.
  • Çocukların ve okul çalışanların daha sıhhatli olması için.
  • Obezitenin önlenmesi için.
  • Tek okullarda değil birtakım lokanta ve restoranlarda da masalarda tuzun kullanması kaldırılmıştır.

Anahtar Kelimeler : Okul,ve,okulşeklindeolan,devletkurumlarındaverilenyiyecekve,içecekler,belli,birsıhhatkontrolünden,geçirilerekyadadiyet..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar