Radyasyonun kanserle olan ilişkisini anlatınız.

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 10.08.2020 tarih ve 22:13 saatinde Saglik bilgisi kategorisine yazıldı. Radyasyonun kanserle olan ilişkisini anlatınız.

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

Kanser oluşumu ferdin hücrelerinin orantısınız ve lüzumsuz halde hücre çekirdeğinin kontrolü dışına aşırı bölünmesi ile oluşan ölümcül olabilecek bir rahatsızlıktır. Radyasyon ise bir ışındır ve elektromanyetik dalgalar halinde yayılır insan vücudunu etkileyebilen ve insan vücudunun bu ışına fazla oranda maruz kalması niteliğinde rahatsızlık yapabilecek kadar kuvvetli bir ışındır. Tıp alanlarında esenlik için kullanılabilmelerine karşın dikkatli halde kullanılmaları gerekir.

Hemen derhal kullanılan her elektronik aygıt azca da olsa ışınım yaymaktadır ve ışınım belli miktarlarda alınmaya başladığında canlıların tümüne zarar verebilir. Bitkilere hayvanlara toprağa ve havaya ve bizler insanlara. Radyasyonun yapmış olduğu en yaygın rahatsızlık kanserdir ve ekolojik dengeyi bozan bu ışın vücudumuzu ve biyolojik dengemizi de bozarak kanser olmamıza sebebiyet verir. Kalıtsal hastalıklar kromozomların oluşumunu etkileyerek olabileceği benzer biçimde hücrelerin test dışı hareket etmelerine sebebiyet verebilir.Çekirdek ve çekirdekçik yapısının bozulması radyasyona maruz kalınmış yer arasında hayli hücre bölünmesi olmasını ve bölgede kitle oluşumu yapmasına sebebiyet verir. Hücrelerin bölünmesinin durdurulması ile vücutta sıhhatli çalışan hücrelerinde bölünmesinin duracağı ferdin ölüm riskini arttırır.

Kısaca ışınım alınımın kararı kanser ile sonuçlanma ihtimali oldukça fazladır. Kanser olunmasa bile irsi hastalıklar ve genetik bozukluklar yaşanır. Nesilden nesile devam edecek ola bu genetik hasarların bir tedavi yöntemi günümüz de bulunmamaktadır. Bu nedenle olabildiğince radyasyondan uzak durmalıyız.

Anahtar Kelimeler : Kanser,oluşumuferdinhücrelerinin,orantısınız,velüzumsuzhaldehücre,çekirdeğinin,kontrolü,dışına,aşırı,bölünmesi,ile,oluşan,öl&..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar