Şok emareleri nelerdir? Bir bireyin şok geçirdiğinden şüpheleniyorsak ne yapmalıyız?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 04.08.2020 tarih ve 00:16 saatinde Saglik bilgisi kategorisine yazıldı. Şok emareleri nelerdir? Bir bireyin şok geçirdiğinden şüpheleniyorsak ne yapmalıyız?

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

Şok; travma, sıcak çarpması, kan kaybı, alerjik tepki, ciddi enfeksiyon, zehirlenme, ciddi yanıklar yada öteki nedenlerden kaynaklanabilir. Bir şahıs şokta olduğunda, organları ehil kan yada oksijeni alamaz. Tedavi edilmezse, bu kalıcı organ hasarına hatta ölüme yol açabilir.Şok emareleri ve emareleri duruma bağlı olarak değişmiş olur ve şunları içerebilir:

Soğuk üşümüş ten
Soluk yada küllü cilt
Hızlı soluk alıp verme
Mide bulantısı yahut kusma
Büyümüş göz bebekleri
Zayıflık yada yorgunluk
Baş dönmesi yada bayılma
Endişe yada ajitasyon şeklinde zihinsel konum yada davranışlardaki değişiklikler


Bir ferdin şok geçirdiğinden şüpheleniyorsanız, 112’yi arayın. Sonra derhal aşağıdaki adımları uygulayın:Kişiyi yere yatırın ve bunun ağrıya yada başka yaralanmalara niçin olabileceğini düşünmediğiniz sürece bacakları ve ayakları hafif yükseltin.
Kişiyi gerekmedikçe hareket ettirmeyin.
Kişi solunum, öksürük yada hareket şeklinde hiç bir ömür emaresi göstermiyorsa, CPR ye başlayın.
Sıkı giysileri gevşetin ve gerekirse, ferdin üşümesini önlemek için bir örtü ile örtün.
Kişinin bir şey yemesi yada içmesine izin vermeyin.
Kişinin alerjik tepki geçirdiğinden şüpheleniyorsanız ve bir epinefrin oto enjektörüne erişiminiz varsa, talimatlara bakılırsa kullanın.
Kişinin kanaması varsa, bir havlu yada çarşaf kullanarak kanama alanı üstüne tazyik uygulayın.
Eğer şahıs kusarsa yada ağzından kan gelmeye başlarsa, omurilik yaralanmasından şüphelenmediğiniz sürece boğulmayı önlemek için onu bir sağ yada sol tarafa çevirin.

Anahtar Kelimeler : Şok;,travma,,sıcak,çarpması,,kan,kaybı,,alerjiktepki,,ciddi,enfeksiyon,,zehirlenme,,ciddi,yanıklaryadaötekinedenlerden,kaynaklanabilir.,Birşahısşokta..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar