Soluk alıp verirken nelere dikkat etmeliyiz? Doğru nefes alıp verme teknikleri nelerdir?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 06.08.2020 tarih ve 23:19 saatinde Saglik bilgisi kategorisine yazıldı. Soluk alıp verirken nelere dikkat etmeliyiz? Doğru nefes alıp verme teknikleri nelerdir?

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

Solunum, bütün canlıların ortak özelliklerindedir. Solunum ritmik olarak gerçekleştiği benzer biçimde, uyku halinde yavaşlar, fizyolojik aktivite ile hızlanır. Bu biçimde aslına bakarsak günlük yaşamımıza ayak uydurmaktadır. Sadece teneffüs değil kalp atışlarımız da aynı biçimde devam etmektedir. Bu sürecin gelişmesi de biz için büyük ehemmiyet taşır. Sağlıklı bir insan dakikada 16-20 kez nefes alıp verir. Bu ritmik düzenin değişimi fiziki aktivite ile doğru orantılıdır. Solunumun doğru olan şekli, burundan alınan havanın ciğerleri şişirmesi ve ağızdan yavaş bir biçimde geri verilmesidir. Bu doğru soluk alıp vermektir. Solunumun bu düzeninin mühim olmadığını düşünsek de spor yaparken bunun bizlere sorun yarattığını ayrım etmemiz mümkündür.Sağlıklı bir biçimde metabolizmanın emek harcaması için teneffüs önemlidir. Yağların yakılması, sistemlerin uyarılması benzer biçimde birçok etkinliği mevcuttur. Solunum canlıların hayatından en mühim yere haiz olan fiziksel durumdur. Beynin emek harcaması ile bir bağlantısı bulunur ki bu vaziyet oldukca önemlidir. Bunun yanı sıra çoğunlukla duyulan ve hayata geçiremediğimiz bir soluk alma tekniği de diyafram solunumudur. Diyafram akciğerin alt kısmında bulunan bir zardır. Bu zarın şişmesini sağlayarak meydana gelen teneffüs oldukca önemlidir. Toplum içinde bir sunum yapmış olduğunuz esnada bunun önemini anlamanız mümkündür. Sürekli konuşarak yorulan ses telleri belli bir müddet sonra istemsizce soluk alıp vermeye başlayacaktır ve konuşmanız sırasında devamlı olarak bölünmeye niçin olmanız görülecektir. Sağlıklı bir soluk alıp verme tekniği olarak bilinir ve davranış hale getirilmesi oldukca önemlidir.

Anahtar Kelimeler : Solunum,bütüncanlıların,ortak,özelliklerindedir.,Solunum,ritmik,olarak,gerçekleştiğibenzer,biçimde,,uyku,halinde,yavaşlar,fizyolojik&nbs..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar