Ütü yapmak, cam silmek, ev süpürmek, araba yıkamak, bahçe işleri yapmak fizyolojik aktivite olabilir mi?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 06.08.2020 tarih ve 20:20 saatinde Saglik bilgisi kategorisine yazıldı. Ütü yapmak, cam silmek, ev süpürmek, araba yıkamak, bahçe işleri yapmak fizyolojik aktivite olabilir mi?

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

Fiziksel aktivite, vücudun enerji harcanması gerektiren herhangi bir hareketi olarak tanımlanabilir. Bu, gün süresince otururken yada otururken yaptığımız her hareketi içerir. Örneğin, sınıfa yürümek, merdiven çıkmak, çimleri biçmek ve hatta evinizi temizlemek bile fizyolojik aktivite olarak kabul edilebilir. Egzersiz bir tür fizyolojik aktivitedir sadece her fizyolojik aktivite egzersiz değildir. Egzersiz, fizyolojik zindeliği geliştirmek yada sürdürmek amacıyla planlı, yapılandırılmış ve tekrarlayan bir aktivitedir.Dört ana fizyolojik aktivite türü vardır bunlar aerobik, kas güçlendirici, kemik güçlendirici ve elastikiyet için meydana getirilen aktivitelerdir. Aerobik aktivite, kalbinize ve akciğerlerinize en fazlaca yarar elde eden tiptir. Aerobik aktivite kollarınız ve bacaklarınızdaki şeklinde büyük kaslarınızı hareket ettirir. Koşu, yüzme, yürüyüş, bisiklet, dans ve atlama krikoları aerobik aktivitenin örnekleridir. Aerobik aktivite de dayanıklılık aktivitesi olarak adlandırılır. Bu yüzden kas gruplarının herhangi bir hareket ile emek harcaması fizyolojik aktiviteye misal olarak gösterilebilir. Bu yüzden evde gündelik olarak meydana getirilen aktiviteler (ütü yapmak, cam silmek, ev süpürmek, araba yıkamak, bahçe işleri yapmak) fizyolojik aktiviteye misal verilebilir. Sadece fizyolojik aktiviteye belli bir seviye içinde olmalı. Bu yüzden evde meydana getirilen aktivitelerde tertipli her gün yapılmalı.

Anahtar Kelimeler : Fiziksel,aktivite,,vücudun,enerjiharcanmasıgerektiren,herhangi,bir,hareketi,olarak,tanımlanabilir.,Bu,,günsüresinceotururkenyadaotururken,yaptığım..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar