1. Dünya Savaşının Sona Ermesi

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 07.06.2020 tarih ve 20:53 saatinde Tarih kategorisine yazıldı. 1. Dünya Savaşının Sona Ermesi

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

Bu dersimizde 1 Dünya Savaşının Sona Ermesi konusu maddeler ve kısa notlar halinde anlatılmıştır. 1 Dünya Savaşının Sona Ermesi Nasıl Gerçekleşmiştir?

20. yy.’ın başlarında ABD sanayileşmiş Dünya’nın güçlü devletler arasına girmiştir. I. Dünya Savaşı’nın başında tarafsızlığını ilan etmesine rağmen İngiltere ve Fransa’ya ekonomik ve askeri yardımda bulunmuştur. Rusya ihtilal nedeniyle I. Dünya Savaşı’ndan çekilince Almanya tüm güçlerini Batı cephesi’ne aktardıysa da Fransızların ünlü Marne Savunma Hattı’nı geçemedi.

Alman denizaltılarınm ABD yolcu ve ticaret gemilerini batırması ABD ekonomisine zarar verince ABD başkanı Wilson, Wilson ilkelerini yayınladıktan sonra Uzlaşma devletlerinin yanında savaşa katıldı. (Bu ilkeler İngiltere ve Fransa’nın çıkarlarına ters düşmesine rağmen ABD’nin asker ve ekonomik gücüne ihtiyaç duydukları için kabul etmiş gözükmüşlerdir.) ABD’nin savaşa katılımıyla savaşın dengesi bir anda değişti, ittifak Devletleri yenildi. Uzlaşma Devletleri ile sırası ile;

1. Bulgaristan ile Eylül 1918’de Selanik Ateşkes Anlaşması’nı

2. Osmanlılarla, 30 Ekim 1918’de Mondros Ateşkes Anlaşması’nı

3. Avusturya – Macaristan ile, Kasım 1918’de Willaguiste Ateşkes Anlaşması’nı

4. Almanya ile, Kasım 1918’de Rethanders Ateşkes Anlaşması’nı imzalamıştır.

Not-1: Bulgaristan’ın savaştan çekilmesi İle Osmanlı ile Almanya arasındaki bağlantı koptuğu için Osmanlı da Ateşkes imzalamak zorunda kalmıştır.

Not-2: Almanya’nın I. Dünya Savaşında yenilmesinin nedeni bir kara devleti olup İngiltere’nin denizlerde çok Üstün olması, insan ve hammadde kaynaklarının yeterli olması ABD’nin Uzlaşma Devletlerinin yanında savaşa katılmasıdır.

Anahtar Kelimeler : Bu,dersimizde,1,Dünya,Savaşının,Sona,Ermesi,konusu,maddeler,ve,kısa,notlar,halinde,anlatılmıştır.,1,Dünya,Savaşının,Sona,Ermesi,Nasıl,Gerçekleşmiştir? 20.,yy.’ın,ba..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar