17. asırda Osmanlı Devleti’nin Sahip Olduğu Topraklara Günümüzde Sahip Olunsaydı Dünyada Nasıl Bir Güç Dengesi Kurulurdu?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 04.08.2020 tarih ve 00:37 saatinde Tarih kategorisine yazıldı. 17. asırda Osmanlı Devleti’nin Sahip Olduğu Topraklara Günümüzde Sahip Olunsaydı Dünyada Nasıl Bir Güç Dengesi Kurulurdu?

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

XVII. Yüzyılda Osmanlı Devleti dünya üstündeki birçok bölgede laf sahibiydi ve değişik kıtalarda yer edinen fazlaca eleştiri toprakları bulunmaktaydı. Günümüz şartlarında ülkelerin ekonomisinde mühim payları bulunan kaynaklar ve birtakım toprakların bulunmuş olduğu konumdan dolayı haiz olduğu stratejik ehemmiyet düşünüldüğünde dengelerin Osmanlı lehine kurulmasının olası olabileceğini söylenebilmektedir. Anadolu başta olmak suretiyle Orta ve Doğu Avrupa, Ortadoğu’da yer edinen stratejik kaynakların yer almış olduğu topraklar ile Kuzey Afrika ve Asya yerleri 17.çağ itibariyle Osmanlı Devletinin kontrolü altında kalmıştır. Benzer konjonktür bugün de devam etseydi dünyada yer edinen petrol rezervlerinin ` şeklinde büyük bir bölümü Osmanlının elinde olacak ve petrol üretimi ile fiyat dengelenmesine bütün dünyayı etkileyebilecek özellikte kararlar almak olası olacaktı.Petrolün ülke ekonomisine sağlayacağı bu denli büyük katkıların yanı sıra doğalgaz ve kömür şeklinde öteki enerji kaynaklarının üretildiği ve değişik yerler içinde geçirme edilmiş olduğu noktalar da Osmanlı Devleti egemenliği altında kalacaktı. Böylelikle ülke, enerji alanında dünya üstündeki 1 numaralı devlet olarak gücü elinde bulundurma fırsatı yakalayabilecekti. Dönem şartları itibariyle Karadeniz’in tamamında ve Akdeniz bölgesinin ise büyük bir kısmında hakimiyeti bulunan devletin tecim ve deniz taşımacılığı alanlarında da laf sahibi olması ve mühim derecede gelir elde etmesi olası olacaktı. Stratejik ve ekonomik açıdan fazlaca mühim yerlere haiz olan devletin süper güç olması olası hale gelecekti.

Anahtar Kelimeler : XVII.,Yüzyılda,Osmanlı,Devleti,dünyaüstündekibirçok,bölgedelafsahibiydi,vedeğişikkıtalardayer,edinenfazlacaeleş..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar