Ahilerin, Osmanlı Devletinin kuruluşundaki tesirleri nelerdir?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 11.08.2020 tarih ve 21:06 saatinde Tarih kategorisine yazıldı. Ahilerin, Osmanlı Devletinin kuruluşundaki tesirleri nelerdir?

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

Osmanlı devletinin müessese amaçlarından en önemlisi İslamı yeryüzüne hakim kılmak ve Allah’ın ismini bütün dünyaya duyurmaktı. Bu gaye uğruna cihat anlayışı ile savaşan bir camia haline gelen Osmanlı’da toplumsal ve dini yaşamın uygulanması mevzusunda lüzumlu örgütlenmeyi ahiler teşkilatı sağlamıştır. Öyle ki fethedilen toprakların Türkleşmesi ve İslamlaşmasını gazi dervişler ve alperenlerle beraber başarmışlar ve yeni yerleşenlerle yerleşik olanların uyumunu sağlamışlardır. Moğolların baskısı ve Anadolu içinde siyasal bir birliğin olmaması toplulukları uç noktalara gitmeye zorlamıştır. Ahiler de bu baskıların yanı sıra cihat anlayışını düstur edinen Osmanlının büyümesi ve fetihler gerçekleştirmesi için yanında yer almışlardır. Gazi dervişler ve alperenler ile ahiler yetiştirilen bilgili ve imanı güçlü askerleri Osmanlının büyümesi adına teslim etmişlerdir.Osmanlıya olan hizmetlerinin İslam sancağının yükselmesi için yapılacak hizmet olarak görmesi genel özellikleridir. Ahiler ancak bir esnaf teşkilatı olarak kalmamış toplumsal yaşamı düzenlemede topluma öncülük etmiştir. Doğruyu ve hatası özetleyen etik değerleri topluma öğreten ahiler Osmanlının kuruluşunda büyük bir etkiye sahiptir. Özellikle içsel destekleri fethedilen yerlerde ki hizmetleri o bölgelerde ki çıkabilecek karışıklıkların önüne geçmelerini sağlamıştır. Ticari ahlakı yaymaları ve koyulan kurallar dairesinde geliştirmeleri tüccarlara olan itimatı arttırmış ekonomik anlamda büyümeye de katkı sunmuşlardır. Hem toplumsal hem siyasal aynı zamanda ekonomik tesirleri o dönemde ahiler teşkilatının ne denli mühim bulunduğunu bize gösteriyor.

Anahtar Kelimeler : Osmanlı,devletininmüesseseamaçlarından,en,önemlisi,İslamı,yeryüzüne,hakim,kılmak,ve,Allah’ınisminibütündünyaya,duyurmak..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar