Amerika Nasıl Kuruldu

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 07.06.2020 tarih ve 23:49 saatinde Tarih kategorisine yazıldı. Amerika Nasıl Kuruldu

makale içerik

Amerika Nasıl Kuruldu
Kısa Linki Kopyala

Amerika Birleşik Devletlerinin Kuruluşu (1765 – 1783)
Amerika’nın keşfinden sonra bu ülkenin istilasına girişen Avrupalılardan İngilizler, Atlas Okyanusu’na bakan bölgede 13 tane koloni (Şehir devleti) kurdular. Bu koloniler, İngiltere’nin kendilerinden aldığı ağır vergilere isyan ettikleri için İngiltere’yle aralarında savaş çıktı. 1774’te I. Filadelfiya Kongresi’ni toplayan koloniler ortak hareket etme kararı aldılar. 1776’da l. Filadelfiya Kongresi toplandı ve koloniler bağımsızlıklarını ilan ederek Bağımsızlık ve insan Hakları Bildirgesi’ni yayınladılar. (4 Temmuz 1776) Savaş İngiltere’nin yenilgisiyle sonuçlandı. 1783’te yapılan Wersay Antlaşmasıyla İngiltere, kolonilerinin bağımsızlığını tanıdı. Bu koloniler, 1787’de birleşerek ABD’yi kurdular ve anayasayı kabul ettiler. Yönetim şekli Cumhuriyet, İlk Cumhurbaşkanları George Washington oldu.

Not: Dünya’daki ilk çağdaş cumhuriyettir. Kolonilere, İngiltere’nin güçlenmesini istemeyen diğer Avrupa devletleri de yardımcı olmuştur.

Anahtar Kelimeler : Amerika,Birleşik,Devletlerinin,Kuruluşu,(1765,–,1783) Amerika’nın,keşfinden,sonra,bu,ülkenin,istilasına,girişen,Avrupalılardan,İngilizler,,Atlas,Okyanusu&rs..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar