Arabistan’da Düzenlenen Panayırların Kültürel Alandaki Önemi Nedir?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 31.07.2020 tarih ve 00:25 saatinde Tarih kategorisine yazıldı. Arabistan’da Düzenlenen Panayırların Kültürel Alandaki Önemi Nedir?

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

İslam nazil olmadan ilkin Arabistan yarımadasında sanat, kültür, tecim ve toplumsal ilişkilerin güçlendirilmesi için panayırlar kurulurmuş. Cahiliye insanı, çarşı Pazar gereksinimlerini bu panayırlardan giderirmiş. Panayırların kurulması şehrin bir fazlaca mevzuda hareketlenmesine niçin olurmuş. Ticaretin yapılması ekonomiyi oynarken panayırlarda meydana getirilen şiir ve hitabet yarışmaları kültürel yaşamın canlanmasını niçin olmuştur. Yüzyıllar öncesinde kurulan panayırlarda kültür, sanat, edebiyat ticari faaliyetlerle beraber insanlara sunulmaktadır. Kültürel faaliyetlere ilgisi olmayanların bile dikkatini çekmek için tasarlanmış ileri bir düşüncenin göstergesidir. Panayırlarda meydana getirilen faaliyetler ve etkilerini şu şekildeki sıralayabiliriz:

 

  • İpek Yolu şeklinde mühim tecim yolunun üstünde kurulan panayırlarda dini ibadetlerin yapılmasına katkıda bulunmaktadır. Kiliselerde kullanılan tütsüler panayırlarda dünyanın değişik noktalarına dağılmaktadır.
  • Arabistan’ın ve yakın çevresindeki değişik kabilelere mensup insanoğlu panayırda tecim yapma bahanesi ile bir araya gelmiş olarak kültürel mozaik oluşturmuştur.
  • Farklı kabileler ve İpek Yolunda seyahat yapanların randevu noktası panayırlardır. Panayırlar kültürel ve ticari beraberlik sağlamış, böylece toplumsal hareketliliğe niçin olmuştur.
  • Panayırlara gelen kabileler kendi kullandıkları kıyafetlerin ve ev araçlarının satışını yapmıştır. Böyle olunca panayırlar din, kültür ve töre fuarı misyonunu yüklenmiştir.
  • Şiir, hitabet şeklinde yazınsal faaliyetlerin yapılması yardımıyla Arapçadan değişik dillere, değişik dillerden Arapçaya kelime geçişleri olmuştur. En önemlisi Arapçanın gelişmesine katkıda bulunmuştur.
  • El sanatları işçilikleri içinde bulunan iplikçilik, dokumacılık, çömlekçilik, demircilik şeklinde faaliyetlerin gelişimi sağlanmıştır.
  • Resim, heykelcilik şeklinde sanatla alakalı faaliyetler gelişmiştir.

Anahtar Kelimeler : İslam,nazil,olmadanilkinArabistan,yarımadasında,sanat,,kültür,tecimvetoplumsalilişkilerin,güçlendirilmesi,için,panayırlar,kurulurmuş..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar