Avrupa başkentlerine giden Osmanlı elçileri görevleri esnasında hazırladıkları raporlarda Avrupa’nın hangi özelliklerinden bahsetmiş olabilir?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 15.08.2020 tarih ve 01:29 saatinde Tarih kategorisine yazıldı. Avrupa başkentlerine giden Osmanlı elçileri görevleri esnasında hazırladıkları raporlarda Avrupa’nın hangi özelliklerinden bahsetmiş olabilir?

makale içerik

Avrupa başkentlerine giden Osmanlı elçileri görevleri esnasında hazırladıkları raporlarda Avrupa’nın hangi özelliklerinden bahsetmiş olabilir?
Kısa Linki Kopyala

Osmanlı devletinin elçilerinin Avrupa da geziyor olması ve hazırlanıp sunulan bir raporla orada ki gelişimleri aktarması devletin çıkarlarına olduğu benzer biçimde gelişmesi istenilen camiasında çıkarınadır. Avrupa mevzusunda açınma süreçlerini fazlaca süratli olduğunu, bunun coğrafi keşiflerle başladığını, aydınlanma çağı evresi ve endüstri inkılabını ve daha nicesini biliyoruz. Bu tar gelişimleri devrin sultanı ve ya padişahı da iyi biliyor olacak ki bu gelişmelerden haberdar olmak arzusu ile elçiler göndermiş rapor hazırlanıp kendisine sunulmasını istemiştir. İşte bu şekilde bir dönemde geliştirilmeyi bekleyen devlet yeniden de kendi arasında ki sosyal gelişimi gerçekleştiremediği için ancak dışarıdan getirilen bilgilere muhtaç olmuş yeniden bu bilgilerle yetinmiş bu sayede de koca bir devletin yıkılışı izlenmiştir.

 

Avrupa dan gelen elçiler ise oranın mimarisini, ilmi ve teknik çalışmalarını, yedikleri yiyecekleri ve kültürlerini, siyasi anlamda iyi mi yönetildiklerini ve bir fazlaca durumu hazırladıkları raporlarla beraber Padişaha sunmuşlardır. Özellikle halkın toplumsal durumunu bahsetmiş olmalılar. Düşünce özgürlüğü, adalet, politika benzer biçimde bir fazlaca mevzunun ele alındığı görüşündeyim. Hepsinin aynısının burada uygulanmama sebeplerini iste kifayetsiz ve noksan görülüyor olması olabilir. Ancak nicedir ki noksan ve kifayetsiz gözüken bu durumları gelişmiş ve asır atlamış ülkeler gerçekleştirirlerken hepimiz gerçekleştirememişiz. Bu durumların çokluğu kendimizi üstün görme hastalığımız olabilir mi ? Belki de..

Anahtar Kelimeler : Osmanlı,devletinin,elçilerinin,Avrupa,da,geziyor,olması,ve,hazırlanıp,sunulan,bir,raporla,orada,kigelişimleriaktarması,devletin,çıkarlarına,olduğubenzer,biçim..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar