Avrupalılar, Eski Yunanlıların eserlerini bin yıldan fazla bir müddet ellerinde tuttukları hâlde Rönesans’ı niçin fazlaca daha ilkin başlatamadılar?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 10.08.2020 tarih ve 01:24 saatinde Tarih kategorisine yazıldı. Avrupalılar, Eski Yunanlıların eserlerini bin yıldan fazla bir müddet ellerinde tuttukları hâlde Rönesans’ı niçin fazlaca daha ilkin başlatamadılar?

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

Avrupa, yapısı bakımından topluluk ilişkilerinde soğuk ve kat î kuraları barındırmış, orta asır sonlarına kadar bu şekilde sürmüştür. Dini inançlar ve toplumsal yaşantılarda ki değişiklik ve gelişimleri derhal kabul etmemiştir. Yeniliklere kapısını kapatmış olan Avrupa, her yeni gelişmeye, bilim veya herhangi birisini misal gösterebiliriz ön yargıyla yaklaşmıştır. Eski yunan eserlerinin ortaya çıkmış olması da onlar için uzun devam eden seneler boyu dikkate kıymet görülmemiştir. Sanat eseri niteliği taşıyan bu eserleri uygulama etmekte geç kaldıkları için Rönesans daha ilkin başlatamamışlardır. Özgür fikir ortamının olmadığı skolastik fikir sistemi yaygın olan Avrupa, felsefi açıdan yararlarına olacak kimi yaklaşımı da reddetmiştir. Sömürü düzeni ile hakimiyetini sürdürürken toplumda oluşan bu yara, ayrım edilmemiş olacak ki bu mevzuda atılan adımlar gecikmiştir.

Anahtar Kelimeler : Avrupa,,yapısı,bakımındantoplulukilişkilerinde,soğuk,ve,kat,î,kuraları,barındırmış,,ortaasırsonlarına,kadarbu,şekildesürmüştür.,Dini,inan&cc..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar