Bedir Savaşı daha sonra esirlerin Müslümanlara okuma yazma öğretmeleri karşılığında özgür bırakılmasının nedeni ne olabilir?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 11.08.2020 tarih ve 00:59 saatinde Tarih kategorisine yazıldı. Bedir Savaşı daha sonra esirlerin Müslümanlara okuma yazma öğretmeleri karşılığında özgür bırakılmasının nedeni ne olabilir?

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

Müslümanların varlıkları sürdürebilmeleri için hayatta kalma savaşı olan Bedir savaşını kazanmaları ile Ganimetler ve esirler ele geçirildi. Esirlerin ne yapılacağı normal olarak merak konusuydu. Çünkü aynı kişiler Mekke de Müslümanlara sayısız eziyet çektirmişler, işkencelere maruz bırakmışlardı. Tüm Müslümanlar onların nasıl biteceği konusunu tartışırken rahmet peygamberi şartları iyi değerlendiriyor ve esirlerin okuma yazma bilmeyenlere okuma yazma öğretmesi karşılığında özgür bırakılacağını söylüyordu.İslam’ın ilk emirlerinden olan ‘oku’ eylemi aslen İslam’ın iyi mi yayılacağını da işaret ediyordu. İlim ve bilgiyi, doğduğu ilk günden beri önemseyen, akılcılıkla insanları mantıklı ve doğruya götürmüş olan bir din oldu İslam. Böyle bir dinin emirlerini yerine getirebilmek için normal olarak okuma yazma bilmek gerekiyordu. Hem inen ayetlerin yazılması ve kitaplaştırılması sonrasında ki nesillere aktarımında zorunluluktu. Böyle kutsal bir kitabı yazmayı gerçekleştirmek her Müslümanın istediği bir durumdu. Her Müslümanın bunu hevesle istemesi ve okuma yazma bilenlerin azca olması nedeniyle esirler okuma yazma öğretmeleri karşılığında özgür bırakılmıştır. Burada öğrenmemiz ihtiyaç duyulan durumun İslam’ın ilimle ne kadar bağlantılı olduğu ve okuma yazma bilme zorunluluğu sebebiyle bunu bize öğretiyor olmasıdır. Hz. Peygamber’in bu arzusunun temelinde de bu vardır.

Anahtar Kelimeler : Müslümanların,varlıkları,sürdürebilmeleri,içinhayatta,kalmasavaşı,olan,Bedir,savaşını,kazanmaları,ile,Ganimetler,ve,esirler,ele,geçirildi.,Esirlerin,ne..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar