Büyük Selçuklular Anadolu’nun Türk yurdu olması için Bizans’la hangi savaşlar yapmıştır?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 30.07.2020 tarih ve 01:19 saatinde Tarih kategorisine yazıldı. Büyük Selçuklular Anadolu’nun Türk yurdu olması için Bizans’la hangi savaşlar yapmıştır?

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

Büyük Selçuklu Devleti, Dandanakan savaşını 1040 senesinde kazanarak bağımsızlığını duyuru etmiş ve devlet haline gelmiştir. Dandanakan savaşı Gazneliler ve Büyük Selçuklu Devleti içinde yapılmıştır. Büyük Selçuklu Devleti’nin başkenti Bağdat olmuştur.Büyük Selçuklu Devleti başta Mezopotamya, ondan sonra Anadolu ve İç Asya boylarına kadar sınırlarını genişleterek devrin en büyük Türk Devleti haline gelmiştir. En mühim coğrafyaların başlangıcında gelen Anadolu’nun bir Türk yurdu haline gelmesi uzun bir sürecin ve mücadelelerin neticesinde olmuştur. Türkler Anadolu’yu yurt edinmek için oldukca büyük mücadeleler gösterip, savaşlar yapmışlardır. Büyük Selçuklu Devleti’nin Anadolu’yu yurt edinme isteği kararı Büyük Selçuklu Devleti ve Bizans devleti içinde 1048 senesinde Pasinler savaşı yapılmıştır. Pasinler savaşı Büyük Selçuklu Devleti ile Bizanslılar içinde meydana getirilen ilk savaştır. Bizanslılar ile meydana getirilen Pasinler savaşını Büyük Selçuklu Devleti kazanmıştır.Pasinler Savaşının kazanılmasıyla Büyük Selçuklu Devleti’nin Anadolu’ya yapmış olduğu akınlar artmıştır. Çünkü Pasinler savaşını kazanmasıyla Büyük Selçuklu Devleti, Anadolu’yu fetih etmek için cesaret kazanmıştır. Bizans ile meydana getirilen bir öteki harp ise; Bizans’ın artan Türk tehlikesini ortadan kaldırmak istemesi amacı ile 1071 senesinde meydana getirilen Malazgirt savaşıdır. Bizans imparatoru Romen Diyojen komutasındaki Bizans ordusu savaşı kaybetti. Böylelikle Anadolu’nun kapıları Türklere açıldı. Türklerin batıya ilerleyişi hızlanmıştır. Büyük Selçuklular Anadolu’nun Türk yurdu olması için Bizans’la 1048 senesinde Pasinler savaşını ve 1071 senesinde Malazgirt savaşını yapmıştır.

Anahtar Kelimeler : Büyük,Selçuklu,Devleti,,Dandanakan,savaşını,1040senesindekazanarak,bağımsızlığınıduyuruetmiş,ve,devlet,haline,gelmiştir.,Dandanakan,savaşı,Gazneliler,ve,B&u..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar