Coğrafi keşifler sonrası dünyaya yayılan yeni nebat türleri olmasaydı hayatımızda neler değişirdi?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 15.08.2020 tarih ve 01:33 saatinde Tarih kategorisine yazıldı. Coğrafi keşifler sonrası dünyaya yayılan yeni nebat türleri olmasaydı hayatımızda neler değişirdi?

makale içerik

Coğrafi keşifler sonrası dünyaya yayılan yeni nebat türleri olmasaydı hayatımızda neler değişirdi?
Kısa Linki Kopyala

Coğrafi keşiflerin dünyamıza sunmuş olduğu imkanlar normal olarak ki yadsınamaz. Birçok meyve ve sebze bu bulgu kararı ortaya çıkmış çeşitlilik artmıştır. Ham madde üretimi arttığı içinse ekonomik anlamda dünya genelinde bir büyüme gösterilmiş yeni tecim yolları kurulmuştur. İnsan gelişimi için mühim olan gıda kıymeti yüksek meyve ve sebzeler üretilmek için Avrupa ya getirilmiş yiyecek çeşitliliği artmıştır. Zamanın değişiklik sürecine zorladığı insanlığın daha oldukca inkişaf gösterecek olması da bir gerçektir. Kimi vakit mucitler yada bulgu yapanlar ümitsizleşse de çevresel faktörler onları yine ümitlendirmiş bilim ve teknik anlamında kolaylıklarla karşılaşmışlardır. Günümüz arasında bu vaziyet böyledir. Hızla inkişaf yayınlayan teknoloji çağı ürünlerinin her gün değişik bir türünü yaşamımıza sokmuştur.

 

Kakao, domates, patates ve hindi gerçekleşen coğrafi keşifler yardımıyla hayatımızda ki yerini almış bize değişik tatlar değişik lezzetler sunmuştur. Bugün derhal her yemeği patates ve domates ile yapıyorsak bunu coğrafi keşiflere borçluyuz. Peki ya bu gelişmeler olmasaydı da bu değişiklikler gerçekleşmemiş olsaydı ne olurdu? Tas kebabı yiyemezdik mesela. Ya da kahvaltılarımızı menemensiz yapardık. Kahvelerimizin yanında çikolata ikram edilmez hindisiz sene başı geçirirdik. Bunlar minik çaplı değişiklikler benzer biçimde gözükse de ekonomik anlamda bu kadar gelişmemiş bir dünya hepimizin imkanlarını normal olarak ki kısıtlayıcı olacaktır.

Anahtar Kelimeler : Coğrafi,keşiflerin,dünyamızasunmuş,olduğuimkanlarnormal,olarakki,yadsınamaz.,Birçok,meyve,ve,sebze,bubulgukararıortaya,çıkmış,çeş..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar