Dört Halife Devri’nin sona ermesiyle İslam camiasında yaşanmış olan problemler neler olabilir?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 09.08.2020 tarih ve 22:28 saatinde Tarih kategorisine yazıldı. Dört Halife Devri’nin sona ermesiyle İslam camiasında yaşanmış olan problemler neler olabilir?

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

Hz. Muhammed ve dört halife döneminde yaşanmış olan siyasal gelişmeler ve fetihler İslam devletinin topraklarını genişletmiş ve Müslümanların sayısını çoğaltmıştır. Ancak Hz. Ali’nin ölmesiyle bu gelişme durmuştur. Devletin aniden başsız kalıyor olması ve dört halife devrinin bu biçimde sona eriyor olmasıyla İslam topluluğunda bir oldukca sıkıntı meydana gelmiştir.Farklı düşünen siyasal gruplar içinde yaşanmış olan çatışmalar Müslümanların parçalanmasına ve ayrışmasını yol açmıştır. Yaşanan iç karışıklıklar dinden dönme şeklinde sorunları da bununla beraber getirmiş bir oldukca insan dinden çıkmıştır. Yine bunun kararı olarak İslami değerler aşağılanıp hor görülmüş ve sosyal derslik farklılıkları ortaya çıkmıştır. Büyük bir parçalanma ve bölünme yaşayan İslam topluluğu dört halife döneminde ki istikrarı arar olmuştur.

Anahtar Kelimeler : Hz.,Muhammed,ve,dört,halife,dönemindeyaşanmış,olansiyasalgelişmeler,ve,fetihler,İslam,devletinin,topraklarını,genişletmiş,ve,Müslümanların,sayısını,çoğa..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar