Dört Halife Dönemi’nin “Cumhuriyet Dönemi” olarak nitelendirilmesinin gerekçeleri neler olabilir?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 11.08.2020 tarih ve 00:53 saatinde Tarih kategorisine yazıldı. Dört Halife Dönemi’nin “Cumhuriyet Dönemi” olarak nitelendirilmesinin gerekçeleri neler olabilir?

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

Muhammed(SAV) vefatından sonrasında yerine kimseyi işaret etmemiş bir vekil bırakmamıştı. İslam devletinin başsız olma ihtimali düşünülmediğinden Müslümanların ileri gelenleri kurulan bir meclisle lider atama etmek için toplandılar. Hz. Peygamberle olan yakın ilişkisi ve sadakatinin yanı sıra Hz. Peygamberin son zamanlarında namazı kıldırması için HZ. Ebubekir’i işaret etmesi onun adını akıllara getiriyordu. Yapılan oylama ile ilk halife seçilen HZ. Ebubekir bir sene kadar bu rolü sürdürdükten sonrasında vefat etmiştir. Sonrasında yine toplanan Müslüman önderleri bu defa Hz. Ömer’i halife seçmiş, adaletine güvenilmişti. HZ. Osman ve HZ. Ali de seçimle görevlendirilmiş yönetimleri süresince görevlerine layık emek harcamaları yerine getirmişlerdir. Bu dört büyük halifenin seçimle göreve gelmesi ve uygulanan politikalarla düşmanlara fırsat vermeyip devleti korumanın sağlanması, dahası şahıs hak ve özgürlüklerinin yerine getirilmesi bu devrin cumhuriyet periyodu olarak nitelendirilmesinin gerekçeleridir.

Anahtar Kelimeler : Muhammed(SAV),vefatındansonrasındayerine,kimseyi,işaret,etmemiş,bir,vekil,bırakmamıştı.,İslam,devletinin,başsız,olma,ihtimali,düşünülmediğinden,Müslümanların,il..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar