Dört halifenin seçimle göreve gelmelerinin siyasal hayata tesirleri nelerdir?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 13.08.2020 tarih ve 00:52 saatinde Tarih kategorisine yazıldı. Dört halifenin seçimle göreve gelmelerinin siyasal hayata tesirleri nelerdir?

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

HZ. Muhammed (A.S.V) vefatından sonrası için kimseyi İslam devletinin başına idareci olarak görevlendirmemiş ve yetki vermemişti. Ancak HZ. Peygamberin son dönemlerinde namazı kıldırması için HZ. Ebubekir’i işaret etmesi, tinsel anlamda en büyük onun olduğu anlamına geliyordu. Kureyş’in önde gelenleri HZ. Peygamberin ölümünden sonrasında bir araya gelmiş ve meydana getirilen istişare cevabında halife olarak HZ. Ebubekir’i görevlendirmişlerdir. Sadece HZ. Ebubekir değil öteki halifeler; HZ. Ömer, HZ. Osman ve HZ. Ali de seçimle yönetmiş ve görevlendirilmiştir.

 

Seçimle idare etme yetkisini elinde bulunduran dört büyük Halife siyasal anlamda değişen dönemin şartlarına nazaran hareket etmiş ve yönetimleri süresince devlet otoritesinin kuvvetli kalmasını sağlamışlardır. Cumhuriyet süreci ismi da verilen dört büyük halife yönetiminde hakkaniyet ve hukuk üstünlüğü İslam’ın kurallarına bağlı kalınarak tesis edilmiştir. Siyasi gelişmelerin çokça yaşandığı bu dönemde; yalancı peygamberlerin ortadan kaldırılması, savaşlarda şehit olan hafızların çoklu nedeni ile Kuran’ın kitap haline getirilmesi ve daha sonra çoğaltılıp dağıtılması, ayet ve hadislerin birbirine karışmasının önüne geçilmesi, fethedilen yeni topraklarla karşılaşılan yeni kültürlere ahenk sağlanması ve daha nicesi. Tüm bu siyasal ve askeri gelişmelerin merkezi otoriteye bağlı kalınarak gerçekleşmesi dört büyük halifenin idari anlamda başarı göstermiş bulunduğunun ispatıdır. Halkın istediği adların devletin yönetiyor olması siyasal donanması elde etmiş ve çıkan karşı fikirler ve düşmanlar birer birer etkisizleştirilmiştir.

Anahtar Kelimeler : HZ.,Muhammed,(A.S.V),vefatından,sonrası,için,kimseyi,İslam,devletinin,başınaidareciolarak,görevlendirmemiş,ve,yetki,vermemişti.,Ancak,HZ.,Peygamberin,son,dönemlerinde,n..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar