Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir lafından ne anlıyorsunuz?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 09.08.2020 tarih ve 01:12 saatinde Tarih kategorisine yazıldı. Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir lafından ne anlıyorsunuz?

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

Düşünün ki yeni bir devlet kurma ve idare etme gücü kişilere yada belli mevki sahibi şahıslara lütfedilmesi yerine kayıtsız şartsız, direkt direk millete ilişik olmasıdır. Anayasamızda yer edinen 6. Maddeye yönelik bakılmış olduğu vakit içinde yer edinen cümlenin “Egemenliğin kullanılması, hiç bir surette hiç bir kişiye, zümreye yada sınıfa bırakılamaz…” Açık ve net olarak aktarılmıştır.Halk idare etme ve yönetilmede tek laf sahibi olduğu benzer biçimde Halk bir bütündür ve hiç ayrı düşünülemez.

Sözün geçmişten günümüze kadar gelen değişiklikler içinde eski özgün telaffuzu “Hakimiyet bilâ kayd-u koşul Milletindir” olarak söylenmiştir. Günümüzde ise “Egemenlik, kayıtsız şartsız milletindir!” dillenerek okullarda, resmî kurumlarda ve birçok mevki sahiplerin baş köşesinde ülkenin gelecek nesillerine fer veren bir cümle olarak benimsenmiştir. Milletten alınan gücü esas kabul bulan Ulu Önder Mustafa Kemal ATATÜRK ‘e bakılırsa Kongreler ve Meclis demek, Ulus demektir. Kapsamına bakacak olur isek;Türkiye Cumhuriyeti Devleti, resmi milli sınırları içinde bir “millet devletidir”. Bu sınırların belirlenmesi Kurtuluş savaşından sonra ““Misâk-ı Millî” ile belirlenmiş olan toprak bütünlüğümüzü anlatım eder.Birinci Meclis’in temeli; “Müdafaa-i Hukuk” tur. Müdafaa-i Hukuk’un aslı ise “Ulusal Egemenlik ve Tam Bağımsızlık” tır. Tam bağımsızlık, Kuvâ-yi Millîye anlayışı ile ruh bulur. “Ulusal Güçler” demek olan Kuvâ-yi Millîye ise, Türk Milleti’nin onurunu temsil eder.Ne güzel bir sözdür ki Halkına bir bütünlük verilmiş bulunduğunun habercisi ve geleceğe bir fer saçan imza bırakmaya yönelik bırakılmış derin bir laf kısaca “Egemenlik, kayıtsız şartsız milletindir!”

Anahtar Kelimeler : Düşünün,ki,yeni,bir,devlet,kurma,veidare,etmegücü,kişilereyadabelli,mevki,sahibi,şahıslara,lütfedilmesi,yerine,kayıtsız,şartsız,direkt&nb..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar