El Cezeri’nin Çalışmaları ile alakalı malumat verelim

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 26.07.2020 tarih ve 01:15 saatinde Tarih kategorisine yazıldı. El Cezeri’nin Çalışmaları ile alakalı malumat verelim

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

Sibernetik alanının en büyük dâhilerinden düşünülen fizikçi, robot ve matris ustası El-Cezeri 1153-1233 yılları içinde Cizre’de yaşamıştır. Çalışmalarına 1183 senesinde süregelen El-Cezeri 25 sene süresince sürdürdüğü buluşlarını Arapça olarak yazmıştır. Bilim ve teknoloji alanında yapmış olduğu buluşlar ve otomatlarla tanınan El-Cezeri, “Olağanüstü Mekanik Araçların Bilgisi Hakkında Kitap” isminde bir kitap yazmıştır.Altı kategoriden oluşan bu kitapta, eşit saatlerin ve Güneş saatlerinin geçişlerinin belirtildiği saatlerin yapımı, içki partileri için müsait kap ve figürlerin yapımı, ibriklerin, kan alma teknelerinin ve abdest alma leğenlerinin yapımını yayınlayan ve özetleyen bölümler bulunmaktadır. Şekillerini değiştiren fıskiyeler ve devamlı çalan flüt için vasıta yapımı, derin olmayan göllerden ve ırmaklardan suyu çıkaran araçların yapımı ve farklı ve değişik tasarımların yapımı üstüne çalışmalarını içermektedir.El-Cezeri’nin buluşlarında kimilerini özellikleri şu şekildeydi; mesela tasarladığı ibrik isteğe nazaran sıcak su, soğuk su yahut ılık su akıtabiliyordu. Kan alma tekneleri buluşunda ise, hastadan alınan kanın miktarını ölçebilmektedir. Bu mevzuda El-Cezeri’den ilkin bir çalışmaya rastlanılmamıştır.EL-Cezeri bir kuyu yada gölden suyu yukarı çıkarmak için de farklı buluşlar yapmıştır. Kuyunun üzerindeki bir hayvanın dönmesiyle çarklar hareket ederek kuyu içerisindeki kaşık bir miktar suyu yukarı kaldırır. Dikey eksenli rüzgar türbini tasarımını da icra eden El Cezeri, Diyarbakır Ulucami avlusundaki güneş saatini de tasarlamıştır. Bu çalışmalarının ışığında Ei-Cezeri’nin tasarladığı otomatik çalışan ve kendi haline birtakım hareketler icra eden aletin dünyanın ilk robotu olabileceği söylenebilir.

Anahtar Kelimeler : Sibernetik,alanının,en,büyük,dâhilerindendüşünülenfizikçi,,robot,ve,matris,ustası,El-Cezeri,1153-1233,yıllarıiçindeCizre’d..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar